answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lubov Fominskaja [6]
1 year ago
15

Suppose that the weekly price of milk is $3.40 per gallon and MPEP decides to ramp up weekly advertising by 35 percent to $150 (

in hundreds). Use the best-fitting regression model to estimate the weekly quantity of milk consumed after this advertising increase.
Business
1 answer:
nadezda [96]1 year ago
7 0

Answer:

Total Cost increase  5,253.4 unit

Explanation:

given data

weekly price a = $3.40 per gallon

ramp up weekly b = 35%

ramp up weekly  upto x = $150( in hundred)

solution

we will use here the regression equation that is

Y = a + b x    ...........................1

here Y is Total Cost and a is fixed cost and  

b is rate of variability and x is level of activity

so here put value in equation 1 we get

Total Cost Y = 3.40 + 0.35 × ( 15,000)

Total Cost  Y = 3.40 + 5,250

Total Cost increase  5,253.4 unit

You might be interested in
Macinski Leasing Company leases a new machine to Sharrer Corporation. The machine has a cost of $70,000 and fair value of $95,00
Montano1993 [528]

The nature of the lease arrangement is that of a finance lease. the following journal entries will be passed in the books of accounts:

<u>Explanation:</u>

a. This is because Sharrer Corporation (the lesse) will assume the risks of normal ownership. Maintenance is also not provided by the lessor.

Mike Macinski should, thus, use direct financing lease method. Lease receivable will be $95,000 and interest will be recognized annually.

b. Present value interest factor of annuity for 9% and 3 years = 2.531 (from PVIFA tables)

Annual payment will be = 95,000 by 2.531 = $37,534.57

Interest will be calculated on the opening balance of principal, at the rate of 9%. Thus, interest for the 1st year will be = 95,000 into 0.09 = $8550.

Principal paud during the year = total amount paid - interest amount. closing principal amount = opening principal - principal amount paid.

Period  Cash due  Interest  Principal              Balance

0                                                          95,000.00

1  37,534.57  8,550.00  28,984.57         66,015.43

2  37,534.57  5,941.39           31,593.18           34,422.25

3  37,534.57  3,112.33          34,422.25            0.00

c. <u>Entry for the signing of the lease agreement: </u>

Fixed assets account (Dr) 95,000

Lease Payable account (Cr) 95,000

Entry on 31st December 2014:

Lease payable account (Dr) 28984.57

Interest account (Dr) 8550

Cash (Cr) 37534.57

<u> Entry on 31st december 2015</u>:

Lease payable account (Dr) 31593.18

Interest account (Dr) 5941.39

Cash (Cr) 37534.57

<u> Entry on 31st december 2016: </u>

Lease payable account (Dr) 34422.25

Interest account (Dr) 3112.33

Cash (Cr) 37534.57

5 0
2 years ago
If the USA could produce 1 ton of potatoes or 0.5 tons of wheat per worker per year, while Ireland could produce 3 tons of potat
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

A. The USA specializes in potatoes because of its comparative advantage in producing potatoes.

Explanation:

US         1 ton of potatoes or 0.5 tons of wheat = 2

Ireland  3 tons of potatoes or 2 tons of wheat = 1,5

8 0
2 years ago
Derst Inc. sells a particular textbook for $140. Variable expenses are $25 per book. At the current volume of 6,000 books sold p
mamaluj [8]

Answer:

Option (B) is correct.

Explanation:

Given that,

Selling price of a product = $140 per textbook

Variable expenses = $25 per book

Books sold per year = 6,000 books (It is the break even point)

The break even point indicates that there is no profit or loss incurred at the sales.

This means that the sales revenue is equal to the total cost incurred to produced these goods.

Sales per unit - Variable cost per unit - Fixed costs per unit = 0

$140 - $25 - Fixed costs = 0

$115 = Fixed costs per unit

Therefore, the total amount of fixed cost is calculated as follows:

= Fixed cost per unit × Number of books sold

= $115 × 6,000

= $690,000

4 0
2 years ago
Which statement best describes one way businesses participate in the
likoan [24]

Answer:

C. Businesses create goods for product markets to sell.

Explanation:

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
A large open economy has desired national saving of Sd = 1200 + 1000rw, and desired national investment of Id = 1000 - 500rw. Th
exis [7]

Answer: 10%

Explanation:

The Equilibrium real interest rate would be the interest rate that equates the Desired savings to the desired investment for both the National and foreign economy.

Desired national saving + Foreign desired national saving = Desired national investment + Foreign desired national investment

1,200 + 1,000rw + 1,300 + 1,000rw = (1,000 - 500rw) + (1,800 - 500rw)

2,500 + 2,000rw = 2,800 - 1,000rw

2,000rw + 1,000rw = 2,800 - 2,500

3,000rw = 300

rw = 0.1

rw = 10%

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Precautionary information that pertains to a laboratory instrument or appliance can only be obtained by contacting the manufactu
    10·1 answer
  • Peg's Manicure Manor did 4,000 sets of nails in 2015 and 4,500 sets of nails in 2016. The price of a set of nails was $20 in 201
    15·2 answers
  • United Resources Company obtained a charter from the state in January of this year. The charter authorized 200,000 shares of com
    13·1 answer
  • Which of the following statements is true of the sources of competitive advantage?
    14·1 answer
  • A large dairy has decided to focus its efforts on becoming a sustainable company. It needs to redesign the packages it uses for
    10·1 answer
  • Varcoe Corporation bases its budgets on the activity measure customers served. During September, the company planned to serve 35
    13·1 answer
  • Diogo has a utility function,U(q1, q2) = q1 0.8 q2 0.2,where q1 is chocolate candy and q2 is slices of pie. If the price of slic
    11·1 answer
  • The CEO/chairman of PharmaPacifica was recently killed in an airplane crash. This tragedy has thrown PharmaPacifica into turmoil
    10·1 answer
  • Mira Mesa Appliances makes and sells kitchen equipment for offices and hotel rooms. Mira Mesa management believes that a new mod
    14·1 answer
  • Watts Corporation made a very large arithmetical error in the preparation of its year-end point in the calculation of financial
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!