Answer:
C. An appraisal the practitioner prepared in connection with the 2017 federal income tax return.
Answer:
December 31 Salaries & wages expense 3600 Dr
Salaries & wages Payable 3600 Cr
Explanation:
The pay week is of 5 days starting from Monday to Friday. The wage per day is,
wage per day = 6000 / 5 = $1200 per day
The adjusting entry is made based on the accrual or matching principle which follows that the expenses and revenue relating to a particular period should be matched and recorded in their respective periods.
Thus, the wage expense for 3 days ending 31 December will be recorded as wages expense on 31 december for 1200 * 3 = $3600
The credit against this entry will be wages payable as the wage will be paid on January 2.
Answer:
Compromising and collaborating are the strategies that should be used.
Explanation:
Collaboration can be understood as the procedure of two and more individuals entities, or organisations cooperating to complete a task or achieve an objective.
Cooperation and collaboration are two terms that are often used interchangeably. Most collaborations necessitate leadership, albeit it might take the character of social governance within a decentralized and democratic organisation.
To compromise would be to reach an agreement between two or more parties in which each party relinquishes a portion of its claim. Compromise is the idea of reaching an arrangement through negotiation in a disagreement.
Answer:
B. Payment of cash dividend
Explanation:
Payment of stock dividend, declaration of cash dividend or stock split does not involve outflow of cash. Hence, they do not form part of cash flow statement.
A stock dividend is a dividend payment made in the form of additional shares rather than a cash payout.
Answer:
$109.80 per unit
Explanation:
For we to be able to calculate the or solve the problem, we are to use the following method
Firstly
Variable cost per unit = $728,190 ÷ 8,700 units
Variable cost per unit = $83.70 per unit
Secondly
Fixed cost per unit at 8,900 units = $232,290 ÷ 8,900 units
Fixed cost per unit = $26.10 per unit
Lastly
Total cost = Variable cost + Fixed cost
Which we have as;
Total cost = $83.70 per unit + $26.10 per unit
Total cost = $109.80 per unit