Answer:
I would say false
Explanation:
the charger is like an appliance . if it isn't in use it's harmless . I don't know for sure.
Answer:
$11.2 per unit
Explanation:
The computation of the variable cost per unit is shown below:
= Variable direct materials cost per unit + Variable direct labor cost per unit + Variable factory overhead cost per unit + Variable selling and administrative cost per unit
= $4.34 per unit + $5.18 per unit + $0.98 per unit + $0.70 per unit
= $11.2 per unit
We simply added the entire variable cost per unit so that the accuracy per unit could be reached
Answer:
A. Yes, because the corporation would be required to pay tax on its profits, and the shareholders would also be required to pay taxes on dividends
Answer:
B. Draft
Explanation:
Draft -
It refers to the piece of textual information, which may consist of drawing along with text, is referred to as a draft.
It is a type of rough framework of the main idea or project, which helps to frame the original project in a more efficient manner.
Hence, from the given scenario of the question,
The framework or the order written by the Mulch - Rite, is referred to as a draft.
Answer:
option (d) $500
Explanation:
Data provided in the question:
Reynolds Construction's value of operations = $750 million
short-term investments = $50 million
accounts payable = $100 million
notes payable = $100 million
long-term debt = $200 million
common stock = $40 million
retained earnings = $160 million
Now,
Firm value of equity
= Free cash flow value + Investments - Debt - Notes payable
= $750 million + $50 million - $200 million - $100 million
= $500 million
Hence,
the correct answer is option (d) $500