Answer:
$ 2,043.14
Explanation:
The shelf price for the two items are $924.95 and $12, 695.95
The total price for both will be
=924.95 + 12, 695.95
=$13, 620.9
A 15% discount on both equals to 15/100 x 13,620.9
=0.15 x 13,620.9
=2,043.135
=$ 2,043.14
Answer:
1.
Debit Credit
Prepaid Rent $22,800
Cash $22,800
2.
Debit Credit
Rent expense(22,800*3/12) $5,700
Prepaid Rent $5,700
3.
Prepaid rent=22,800-5,700=$17,100
Rent expense=$5,700
Explanation:
1.
On October 1, , the following journal entry will be recorded in respect of the advance rent paid by the Hoosiers for one year of rent space at local mall:
Debit Credit
Prepaid Rent $22,800
Cash $22,800
2.
The year end given in this question is December 31 and the prepaid rent is paid for one year and since the rent is paid on October 1, therefore, only expense in respect of 3 months i.e. from October to the December will be recognised in this year in respect of rent expense. Remaining expense of nine months will be recognised in the next year.
The following adjusting Journal entry will be recorded in respect of rent expense in accounts on December 31.
Debit Credit
Rent expense(22,800*3/12) $5,700
Prepaid Rent $5,700
3. The year end adjusting balance of prepaid rent and rent expense will be calculated as
Prepaid rent=22,800-5,700=$17,100
Rent expense=$5,700
Answer:
The correct answer is letter "B": Cultural similarities.
Explanation:
Cultural similarities refer to customs and special terms that for one region or country are widely accepted but not for others. Those actions or phrases could be exactly the same but carry a different or even negative meaning in different places. This is not limited to actions and terms used in day-to-day activities but also under formal circumstances.
Answer:
(B) 299,574
Explanation:
We have to calculate the present value of an annuity-due of 25,000
That's because it is being paid in advance.


299574.17
<em>Remember</em>: when the payment or receipts are made in advance, AKA at the beginning of the period, multiply the annuity formula for (1+rate)
That's because <u>the annuities are held for 1 more period </u>than usually.
Answer:
The required rate of return is 12.2%
Explanation:
Dividend growth model is used to calculate the price of the stock based on the dividend, its growth and required rate of return.
Formula to calculate the price
Price = Dividend / ( Required rate of return - Growth rate )
P = D / ( r - g)
P = $11.54
D = $0.95
g = 4%
Now placing the given values in the formula
$11.54 = $0.95 / ( r - 4% )
r - 4% = $0.95 / $11.54
r - 4% = 8.2%
r = 8.2% + 4%
r = 12.2%