Answer:
THE ANSWER IS TRUE
Explanation
What is Span control?
Span control can be referred to as the number of subordinates under the managers direct control, and as an example,a manager with six direct reports has a span of control of six.
The commonly accepted definition of span of control is as follows: “the number of subordinates directly reporting to a leader/manager.
Answer:
Hart's note should be reported at $10,000 and Maxx's note should be reported at $7,820
Explanation:
Since Hart's note is a current note (due within one year) it should be reported at future value = $10,000
Marxx's note must be reported at present value:
present value = future value x discount factor = {$10,000 [1 + (3% x 5)]} x 0.68
present value = $11,500 x 0.68 = $7,820
*we use simple interest to calculate the future value of Marxx's debt since Jet Co. doesn't charge compound interest
Answer:
E) General journal
Explanation:
The general journal is used to record all the accounting transactions carried out by a company. If the company uses an accounting tool software or a more complete ERP software, the transaction should be recorded immediately or as soon as possible.
For example, the journal record for this transaction should be:
- Dr Accounts Payable account 6,000
- Cr Cash account 6,000
Answer:
C. $1,060
Explanation:
First transaction
20 shares of Google at close price of $472.68
= 20 × $472.68
= $9,453.6
Second transaction, a year later;
she bought 20 shares at close price of $491.32
= 20 × $491.32
= $9,826.4
Third transaction. Two years later, she sold all her shares;
In total 3 transactions, Maggie's broker charge will be;
$50 × 3 = $150
The last transaction will get($512.25 per share for 20 + 20 = 40 shares)
40 × $512.25 = $20,490
Maggie will get $20,490 less $150 due to the brokerage's charge.
$20,490 - $150 = $20,340
To get how much Maggie makes,
= Total value of third transaction (Sales of shares) - (Total value of first transaction + Total value of Second transaction)
= $20,340 - ($9,453.6 + $9,826.4)
= $1,060
Answer:
A credit to Cash of $299
Explanation:
Journal Entry Debit Credit
Merchandise inventory $62
Delivery charges $46
Office supplies $30
Miscellaneous expenses $51
Cash over and short
$100
Cash $299
Cash to be reimbursed = Minimum cash balance required - Cash balance left
Cash to be reimbursed = $500 - $201
Cash to be reimbursed = $299