The constant in a system is the control.
Answer:
Dr Cash Account and Cr Capital Account
Explanation:
Initial investment of $10,000 is the capital injected by the owner of the business. This inflow will be credited as an equity capital of the company while the cash balance will be debited as it represent a cash inflow to the business.
Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .
Answer:
B. less
Explanation:
As compared with the instant rewards the annual raises are becomes less effective when the behavior is reinforced also it is depend upon the time gap that lies between the behavior and the actual reward
Therefore as per the given situation, the option b is correct
hence, all other options are wrong
So, the same is to be considered
Answer:
total payoff = $50000
Explanation:
solution
The payment is indicated on a specific node in a circular format.
This is the sum of the results and their possibilities.
we get here now total payoff node is
total payoff = 0.5 × $100,000 + 0.5 × 0
total payoff = $50000
and given the number, it shows that the right decision is the cancer lab. This is because it has the highest price with expected 60000