$553,950 is the total cost of the production.
Explanation:
In the table attached the various factors are explained
The total production, direct labour, total direct labour hours per unit and the total cost is calculated.
The total production of standard production for 3 months is calculated as (30,000*$15)=$450,000
the total production of deluxe product is calculated as (6,930*$15)=>$103,950
then the sum is found to get the total cost that is $553,950.
Answer:
Q' = 213.80
Explanation:
P(d): production rate per day = 200
Ic: Installation cost = 120
D: Demand = 8000
D(d): demand rate per day = 32
Uc: Unit cost (holding) = 50
Applying into Production order quantity model formula

Answer:
a. Number of bonds outstanding
Explanation:
In the case when the firm wants to issue the new bonds but keeping the equity portion constant so the debt weight should increased from 70% to the higher weightage
So as per the given situation, the option a is correct as it also increased the number of outsanding bonds
Therefore the same is to be considered
Hence, the other options seems wrong
Answer:
An app on their phone if I had a guess. Or, they didn't use a smart device and they did those things.
Answer:
externalities
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that this provides the location-specific advantage of externalities. This term refers to the consequences/benefits incurred from third party activities whether or not you are part of that industry or market. Which in this case having all the companies in a specific location allows them to benefit from one another without there being an intent to.