answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkinab [10]
2 years ago
14

Differential Analysis for a Lease or Buy Decision Sloan Corporation is considering new equipment. The equipment can be purchased

from an overseas supplier for $125,500. The freight and installation costs for the equipment are $1,600. If purchased, annual repairs and maintenance are estimated to be $2,500 per year over the five-year useful life of the equipment. Alternatively, Sloan can lease the equipment from a domestic supplier for $30,000 per year for five years, with no additional costs. Prepare a differential analysis dated December 3 to determine whether Sloan should lease (Alternative 1) or purchase (Alternative 2) the equipment. Hint: This is a "lease or buy" decision, which must be analyzed from the perspective of the equipment user, as opposed to the equipment owner. If an amount is zero, enter "0". Use a minus sign to indicate a loss.
Business
1 answer:
Arlecino [84]2 years ago
4 0

Answer:

Alternative 2 (purchase equipment) should be selected because it reduces costs by $10,400.

Explanation:

Alternative 1 (lease):

less price per year $30,000 x 5 years = $150,000

Alternative 2 (purchase):

initial investment = $125,500 + $1,600 = $127,100

maintenance cost per year = $2,500 x 5 years = $12,500

<h2>                   Differential Analysis</h2>

                                              alternative 1      alternative 2     differential

                                              lease                 purchase          effect

Revenues                             $0                      $0                    $0

Costs:    

Purchase price                     $0                -$125,500         -$125,000

Freight and installation      $0                    -$1,600              -$1,600  

Repair and maintenance          $0                   -$12,500           -$12,500

(5 years)    

Lease                                    -$150,000                 $0              $150,000

(5 years)    

Income / loss                       -$150,000           -$139,600           <u>$10,400</u>

Alternative 2 (purchase equipment) should be selected because it reduces costs by $10,400.

You might be interested in
Job 31 has a direct materials cost of $210 and a total manufacturing cost of $540. Overhead is applied to jobs at a rate of 200
Reika [66]

Explanation: what is this can you elaborate pls

7 0
2 years ago
You are considering replacing your aging propane furnace for a natural gas model. The propane model originally cost $2,200, will
Nat2105 [25]

Answer:

The information is not complete (we do not know the useful life of the propane model), but the difference in costs between one project and the other is two large. The NPV of the savings for the gas model almost pays for the initial investment, plus the present value of the costs of using the gas model are much lower for future equivalent projects, we can assume that replacing the propane furnace with the gas model is a good investment.

We cannot determine exactly by how much the actual worth of the costs of the gas model are lower than the costs of the propane model, but there is no doubt that they are much lower. The only way that the propane model would have lower actual costs would that its useful life is much longer.

Explanation:

                                             use propane model            use gas model

initial investment                         $0                                     $1,800

operating costs                         $800                                    $600

useful life                                 6 years                                 13 years

present value of the costs for first product life cycle:

                                                $3,559 (6 years)              $6,129 (13 years)

Since the useful lives of the alternatives are not the same, we must find a common denominator for the useful life of the alternatives. Here we have a problem because we are not given the information.

But we can assume that the useful life of a propane furnace is also 13 years:

                                             use propane model            use gas model

initial investment                    $2,200                                  $2,200

operating costs                         $800                                    $600

useful life                                 13 years                                 13 years

residual value                            $0                                        $500

present value of total costs per life cycle:

                                                $8,190                                   $6,529

Now we need to determine the NPV of the money saved by using gas propane = -$140 (-$1,800, 9%, $200 saved during 12 periods and $700 received at last period), so basically the gas model almost pays for itself with the money it saves.

5 0
2 years ago
A North Face retail store in Chicago sells 500 jackets each month. Each jacket costs the store $100 and the company has an annua
algol13

Answer:

1) What is the annual holding and ordering cost?

annual ordering cost = $100 x 12 = $1,200

annual holding cost = ($100 x 25%) x [500 x 1/2(average inventory)] = $6,250

total $7,450

2) On average, how long does a jacket spend in inventory?

= 30 days / 2 = 15 days

3) If the retail store wants to minimize ordering and holding cost, what order size do you recommend?

economic order quantity (EOQ) = √[(2 x annual demand x order cost) / annual holding cost per unit]

EOQ = √[(2 x 6,000 x 100) / 25] = √48,000 = 219.09 units ≈ 219 units

4) How much would the optimal order reduce holding and ordering cost relative to the current policy?

EOQ = 219

total number of orders = 6,000 / 219 = 27.4 per year

average inventory = 219 / 2 = 109.5 units

annual ordering cost = $100 x 27.4 = $2,740

annual holding cost = ($100 x 25%) x 109.5 = $2,737.50

total $5,477.50

annual savings = $7,450 - $5,477.50 = $1,972.50

6 0
2 years ago
An older person nearing retirement might typically find it better to invest in ________ since they generally seek less risk with
Helga [31]

The answer to this question is bonds. Bonds are an investment type where in investors’ gains a fixed-income over their investments. Bonds are less risky because the return of investment is in a fixed rate and this is less vulnerable to price swings in the stock market. 

5 0
2 years ago
Furniture costing $75,900 is sold at its book value in 2019. Acquisitions of furniture total $64,300 cash, on which no depreciat
SVEN [57.7K]

Answer:

Hie, the question you have provided is missing information relating to <em>Accumulated depreciation</em> or <em>book value of the furniture</em> as well as <em>profit</em> or <em>loss</em> on sale of furniture.

However, important principles are explained below :

The Furniture Disposal T - Account is used to calculate the cash received from the sale of furniture.

The Format of the Account is as follows :

Debits  :

Record the Costs of the Furniture Sold. In this cases Cost is $75,900

Record the Profit on Sale of Furniture (if there was profit). The information is incomplete in this case.

Credits :

Record the Accumulated Depreciation on the Furniture. This figure is missing.

Record the Loss on Sale of Furniture (if there was a loss). The information is incomplete in this case.

The Balancing figure would be the Cash Received on sale of Furniture and to be recorded here.

Conclusion :

The Cash Received on Sale of Furniture is a Balancing figure of the Furniture Disposal T - Account.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The two broad categories of buying behavior are ____ and ____.
    13·2 answers
  • On analyzing her company’s goods transport route, Simone found that they could reduce transport costs by a quarter if they merge
    10·2 answers
  • Marwick's Pianos, Inc., purchases pianos from a large manufacturer and sells them at the retail level. The pianos cost, on the a
    14·1 answer
  • Melon Lawn Co. advertises its new XJ200 lawn mower. Salespersons describing the XJ200 on behalf of Melon Lawn describe it as a "
    7·1 answer
  • The spread between the interest rates on Baa corporate bonds and U.S. government bonds is very large during the Great Depression
    10·1 answer
  • Patty, a single taxpayer, has $100,000 of U.S. source taxable income and $300,000 of foreign source taxable income from countrie
    12·1 answer
  • Suppose that you are a member of the Board of Governors of the Federal Reserve System. The economy is experiencing a sharp and p
    15·1 answer
  • The Carbondale Hospital is considering the purchase of ambulance. The TheXarbondale Hospital is considering the purchase of ambu
    7·1 answer
  • A professor records the majors of her 30 students as follows: Accounting Economics Undecided Finance Management Management Finan
    15·1 answer
  • Yellco Inc., a toy manufacturer, provided the following information: Domestic unit sales price $50 Unit manufacturing costs: Var
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!