Answer:
Effect on income= $120,000 loss
Explanation:
Giving the following information:
Sales $320,000
Variable costs $200,000
Fixed costs $140,000.
None of the fixed costs are avoidable. Therefore, they shouldn't be taken into account to make the decision.
Effect on income= Sales - varaible cost
Effect on income= 320,000 - 200,000= $120,000 loss
Answer:
A) -0.55
B) The negativity in the estimated elasticity suggests that for every 1% increase in the price of transport there will be a corresponding 0.55% decrease in the number of Commuters
Explanation:
Given data:
current fare (P0) = $4
hiked fare (P1) = $6
change in fare = $2
number of rides before increase ( Q0 ) = 10000
number of rides after increase ( Q1 ) = 8000
change in rides = 2000
A) The estimated elasticity of demand for MRT rides using the midpoint /ARC method
Mid point method = [ ( Q1 - Q0 ) / ( Q1 + Q0 ) ] / [ (P1 - P0 ) / (P1 + P0 ) ]
= [ - 2000 / 18000 ] / [ 2 / 10 ]
= - 1000 / 1800 = - 5 / 9 ( estimated elasticity )
= - 0.55
B) The negativity in the estimated elasticity suggests that for every 1% increase in the price of transport there will be a corresponding 0.55% decrease in Commuters
Answer:
In the short run, as long as the contribution margin is positive he should continue in the industry. In the long run, if the company keeps losing money, he should leave the industry.
Explanation:
Giving the following information:
Bob mows lawns for $30 each. His total cost each day is $320, of which $70 is a fixed cost. He mows 10 lawns a day.
First, we need to calculate the unitary variable cost:
Total variable cost= 320 - 70= 250
Unitary varaible cost= 250/10= $25
Contribution margin= 30 - 25= $5
In the short run, as long as the contribution margin is positive he should continue in the industry. In the long run, if the company keeps losing money, he should leave the industry.
Answer:
Total material price variance= $380 favorable
Explanation:
Giving the following information:
Material A:
Purchase= 1,000 units
Purchase price= $2.1
Standard price= $2
Material B:
Purchase= 2,400 units
Purchase price= $2.8
Standard price= $3
<u>To calculate the total material price variance, we need to use the following formula on each material:</u>
<u></u>
Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity
<u>Material A:</u>
Direct material price variance= (2 -2.1)*1,000
Direct material price variance= $100 unfavorable
<u>Material B:</u>
Direct material price variance= (3 - 2.8)*2,400
Direct material price variance= $480 favorable
Total material price variance= -100 + 480
Total material price variance= $380 favorable
Answer: $105,000
Explanation: In Economics the term profit refers to the amount a company or an individual left with after paying for implicit and explicit cost. Explicit cost means cost paid to others for their services.
While, Implicit cost or opportunity cost is the cost of loosing profits due to choosing one alternative over other. In this case Zippy's salary and his interest on savings is his implicit cost.
therefore,
Economic profit = $250,000 - ( $30,000 + $15,000 + $100,000 )
= $105,000