answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
2 years ago
6

An investor was looking at a sixteen-unit apartment building. Four of the units rented for $600, four for $750, four for $725, a

nd four for $800 per month. The building had monthly expenses of $1200. If the investor wants an 8% rate of return, how much should he pay for the building?
Business
1 answer:
tankabanditka [31]2 years ago
6 0

Answer:

$1,545,000

Explanation:

The formula to compute the cost of the building equal to

Rate of return = (Rental income - expenses) ÷ (cost of building )

where,

Rate of return = 8%

Rental income equals to

= ($600 × 4 units + $750 ×  4 units + $725 × 4 units + $800 × 4 units) ×  12 months

= $138,000

Total expense

= $1,200 ×  12 month

= $14,400

Now the cost of building would be

8% = ($138,000 - $14,400) ÷ (cost of building )

8% = $123,600

So, the cost of building equal to $1,545,000

You might be interested in
Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set: Standard Quantity or Hours Standard Price
marin [14]

Answer:

1a) Actual Cost per foot = 6$

1b) Materials Price variance = 7530

1b) Spending Variance = 10830

2a) Standard Rate = 7.5 USD

2b) Standard Hours = 4804 hours

2c) Standard hours allowed = 2.09

Explanation:

As usual, let's sort out the data given:

1. For direct materials:

a) Compute the actual cost per foot of materials for March.

For actual cost per foot for materials for march. We need to find the actual quantity first. so, we will come back to it.

Data Given:

Units Produced = 2,290

Standard Quantity for Direct material = 3 feet

Standard Quantity for Direct materials = 3 x 2,290 = 6870 feet

Standard Price per foot = 5 USD

Standard Total Units =  6870

Total Price = 5 x 6870 = 34350 USD

But

Actual Price = unknown

Actual Quantity = Unknown

Actual Cost = 45,180$ company purchased the direct materials at that cost.

Material Quality Variance = Standard Price x (Actual Qty - Standard Qty)

Here in this equation, we know all the quantities except Actual Qty. let's make it subject to calculate it.

Actual Qty = 3,300/$5 + 6870

Actual Qty = 7,530

Now, as we have Actual Quantity, we can calculate the part a of part 1.

So, let's calculate a.

a) a) Compute the actual cost per foot of materials for March.

Actual cost per foot = Direct Material Cost / Actual Qty

Actual Cost per foot = 45,180/7530

Actual Cost per foot = 6$

Let's move on to part 1 b.

b) Compute the price variance and the spending variance.

Formula to calculate the Materials Price Variance is as follows:

Materials Price Variance = Actual Qty x( Actual Price - Standard Price)

Materials Price Variance = 7530 x ( 6 - 5)

Materials Price variance = 7530

Now, we have to calculate the spending variance and the formula is as follows:

Spending Variance = (Actual Price x Actual Qty) - (Standard Qty x Standard Price)

Spending Variance = (6 x 7530) - ( 6870 x 5)

Spending Variance = 10830

Let's move on to part 2 a.

a) Compute the standard direct labor rate per hour:

Formula :

Labor rate variance = (Standard Rate - Actual Rate) x Actual Hours

Labor rate variance = Labor spending variance - Labor efficiency variance

Labor rate variance =   3130 - 780 = 2350

In this equation, we know all the quantities but we have to find Standard rate so make it subject.

Standard Rate = 2350/4700 + 7

Standard Rate = 7.5 USD

b. Compute the standard hours allowed for the month’s production.

Labor Efficiency Variance = Standard rate x ( Actual hours - Standard Hours)

In this part, we need to find the standard hours.

let's make it the subject.

Standard hours = 780/7.5 + 4700

Standard Hours = 4804 hours

c. Compute the standard hours allowed per unit of product.

Standard hours allowed can be found by plugging in the values in the following formula.

Formula:

Standard hours allowed = Standard hours / units produced

Standard hours allowed = 4804/2,290

Standard hours allowed = 2.09

6 0
2 years ago
Wesley, who is single, listed his personal residence with a real estate agent on March 3 of the current year at a price of $390,
Elenna [48]

Answer:

a. Wesley's recognized gain on the sale is $0.

b. Wesley's adjusted basis for the new residence is $325,000

c. Assume instead that the selling price is $800,000.

Wesley's recognized gain is $326,520, and his adjusted basis for the new residence is $325,000.

Explanation:

Wesley's actual gain = $363,000 - $21,780 - $600 - $300 - $800 - $200,000 = $139,520, but it can all be excluded using section 121.

If the selling price is $800,000;

Wesley's actual gain = $800,000 - $21,780 - $600 - $300 - $800 - $200,000 = $576,520, but he can exclude $250,000, so his recognized gain = $326,520

7 0
2 years ago
Smith buys and sells equity securities. On December 15, 2021, Smith purchased $522,000 of Jones shares and elected the fair valu
Fofino [41]

Answer:

Smith will report an investment income of $56,000 in its income statement.

Explanation:

Based on the information given we were told that Smith made a purchased of the amount of $522,000 of Jones shares in which as of December 31, 2021, the Jones shares also had a fair value of the amount of $578,000 this means that Smith will report an investment income of $56,000 ($578,000-$522,000) in its income statement.

4 0
2 years ago
Marco knows that he needs to score an "A" on his next test in order to keep his scholarship. To that end, he studies two hours e
kondaur [170]

Answer:

The correct word for the blank space is: content.

Explanation:

Content goals are those important or that have a high value. These objectives are typically involved in the personal or professional development of individuals. Content goals imply a higher involvement and usually are objectives that cannot be set aside compared to other goals.

6 0
1 year ago
Giorgio Italian Market bought $8,000 worth of merchandise from Food Suppliers and signed a 90-day, 10% promissory note for the $
Mekhanik [1.2K]

Answer and Explanation:

The journal entry is shown below:

Cash $8,200

      To  Notes receivable  $8,000

      To Interest revenue ($8,000 × 10% × 90 days ÷ 360 days)  $200

(being the collection of notes is recorded)

For recording this we debited the cash as it increased the asset and credited the notes receivable and interest revenue as it decreased the assets and increased the revenue

4 0
2 years ago
Other questions:
  • checking account A charges a monthly service fee of $23 and a wire transfer fee of $7.50, while checking account B charges a mon
    12·2 answers
  • Shoe manufacturers are not going to buy much more leather if the price of leather falls, nor will they buy much less leather if
    6·1 answer
  • g Ken Francis is offered the possibility of investing $2,745 today; in return, he would receive $10,000 after 15 years. What is
    10·1 answer
  • A client is using the Sales on Account workflow. Instead of receiving a payment against the invoice, they add a new deposit cate
    13·1 answer
  • An investor was looking at a sixteen-unit apartment building. Four of the units rented for $600, four for $750, four for $725, a
    6·1 answer
  • If a bushel of wheat costs $6.40 in the US and costs 40 pesos in Mexico and the nominal exchange rate is 10 pesos per dollar, th
    5·1 answer
  • Truman Co. sells a large number of common household items, while Stapleton sells a small number of expensive items. The two comp
    12·1 answer
  • Suppose that we want the number of male employees in each department making more than $30,000, rather than all employees (as in
    8·1 answer
  • Joan has entered into a contract with the federal government to design a computer simulation model for training helicopter pilot
    14·1 answer
  • Fill in the blanks to complete the sentence. Fixed costs equal $25,000; variable cost per unit is $2.50 and units produced are 1
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!