Answer:
a. real interest rate is 0.217 or 21.7%.
b. saving = 134
, investment is 332
, consumption is 3666.
Explanation:
a) Y = Cd + Id + Gd
Where Y= output
Cd= consumption
Id= Investment purchases
Gd=Government purchases
Y= (3600 - 2000r + 0.10Y) + (1200 - 4000r) + 1000
Y=5800-6000r+0.10Y
0.9Y=5800-6000r
At full employment Y=5000
Putting the value of Y in the above equation
0.9*5000=5800-6000r
5800-4500=6000r
r=0.217
Therefore real interest rate is 0.217 or 21.7%.
(b) Sd = Y - Cd - G
where Sd is national saving
Sd = Y - (3600 - 2000r + 0.1Y) - 1200
Sd = 5000-(3600 - 2000*0.217 + 0.1*5000) - 1200 =5000-3600+434-500-1200 = 134
Therefore, saving = 134
Id= 1200-4000*0.217 =332
Therefore, investment is 332
Cd= 3600-2000r+0.10Y=3600-434+500=3666
Therefore, consumption is 3666.
Answer: The correct answer is "b. Debit $8, 780".
Explanation: The entry that should appear on november 15 for the remittance of the month's social security taxes is "Debit $8, 780"
Because the balance of $ 4390 in its Social Security tax payable account + the additional $ 4390 on its October 31 pay date = $ 8780.
Answer:
a. GDP per person.
Explanation:
The gross domestic product is the sum of all final goods and services produced in an economy within a given period which is usually a year.
GDP = Consumption spending + Investment spending + Government Spending + Net Export
GDP per person = Real GDP / population.
The GDP per person calculates the standard of living of people in a country.
The higher the GDP per person, the higher the standard of living.
I hope my answer helps you
I think the answer is 4 all of the above.
Answer:
B
Explanation:
The Lower of Cost or Market Value Applies to the closing inventory and should be value at $103,700 Cost, which is the lower.