Answer:
0.00573
Explanation:
Cost of the bond today = $99.43
Value of bond at end of year = $100
Difference = $100 - $99.43 = $0.57
This $0.57 represents earnings on such bond value, that is yield on the bond.
Thus, yearly yield = $0.57/$99.43 = 0.00573
This value represents the discount rate of 1 year on $100 that is for which present value $99.43.
Final Answer
0.00573
Us people create the demand for the shops if there are no coffee shops around we create demand for it but also if there are too many shops and not enough people the shops create a demand for new employees
Answer:
I would Like to receive $100 in one month rather in two months.
I would like to take to take dinner in one month rather in two months.
Explanation:
Time value of money money describes that the amount now in hand is worth more rather having it after some time. All the money have potential earning capacity and it earn with the passage of time as time gone the earning will also lost. That is why it is better to receive money in one month rather in two months and have dinner in one month rather in two months.
Answer:The extra cost is$ 0.72
Explanation:
Using the formula √2DCO/CC
Where CO = ordering cost per order
D = Demand per annum
CC = carrying cost or holding cost per annum
Demand = 1000*52 = 52,000 per annum
ordering cost = $15 per order
Holding Cost = 15/100*52,000 = 7,800 per annum
√2DCO/CC
√2*15*52,000/7,800
√1,560,000/7,800
√200
= $14.14
Extra Cost wiil be
900*52 = 46,800 per annum
√2*15* 46,800/7,800
√1,404,000/7,800
√180
13.42
Therefore the extra cost is
14.14 - 13.42
= $0.72
Answer:
A. human resources management intervention
Explanation:
Human resources interventions are oriented in the way of managing people in the more effective an efficient way. The typical responsibilities of human resources are of handling recruiting, hiring, performance, compensation, benefits, and career development.