Answer:
The question does not include any requirements, so I looked for similar questions:
- Use the least squares method to develop the estimated regression equation.
-
For every additional car placed in service, estimate how much annual revenue will change.
1) Y = -14.95 + 12.82X
2) for every 1 thousand cars put into service, revenue should increase by $12.82 million.
See attached PDF for calculations
Answer:
maximum profit ($30 in total) is obtained by selling 5 units
Explanation:
- if the market maker buys and sells one unit, his/her profit = $15 - $5 = $10
- if the market maker buys and sells two units, his/her profit = $10 + ($14 - $6) = $18
- if the market maker buys and sells three units, his/her profit = $18 + ($13 - $7) = $24
- if the market maker buys and sells four units, his/her profit = $24 + ($12 - $8) = $28
- if the market maker buys and sells five unit, his/her profit = $28 + ($11 - $9) = $30
the maximum profit per unit is obtained by selling only 1 unit, but the total maximum profit is obtained by selling 5 units.
Answer: Segmentation by usage
Explanation: Segmentation by usage splits customers according to how often they use a product. Using segmentation by usage, customers can be classified into non - users, who don't use the product at all, light and medium users, who can range from little usage of the product to average use of the product, and heavy users, who mostly use these products.
From thr first paragraph it is clear that usage segmentation is used to separate the user's into different classes based on their usage, and identify which class to target when it comes to sales. At Estelle Cosmetics Company, it was deduced that of this company's total sales, less than 7% of this market are heavy users. These users purchase nearly 71% of the company's products. This company will probably focus their marketing efforts on the heavy users, as they contribute to the majority of sales within their company.
Answer:
Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Explanation:
activity A =
normal time (NT) = 5 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $500
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $250/day
activity B:
normal time (NT) = 6 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 4 days
Crash cost (CC) = $50
crash cost per day = [CC - NC]/[CT - NT] = $25/day
activity C:
normal time (NT) = 8 days
Normal cost (NC) = $0
crash time (CT) = 3 days
Crash cost (CC) = $1000
crash cost per day = [CC - NC]/[ CT- NT] = $200/day
The activity that takes the least cost to speed up is the first one to be crashed. from the computations, activity B takes the least cost to speed up, so the project manager should crash activity B first by 2 days.
Therefore, Acitivy B should be crashed first by 2 days and Activity B has a crash cost per days of $25, it will be crashed for a total of $50.
Answer:
The difference between two WACC is 1.2%.
Explanation:
As we know that
WACC = Ke * Ve / (Ve + Vd (1-Tax)) + Kd * Vd*(1-tax) / (Ve + Vd*(1-Tax))
Using the Book Value Method:
WACC = 14% *$65 / ($65m + $45m (1-40%))
+ 6% *$45m*(1-.4) / ($65m + $45m (1-40%))
WACC = 10% + 1.8% = 11.8%
<u>Using the market value method:</u>
Market Value of Common Stock = Common Shares * Market value per share
Market Value of Common Stock = 10 million * $22.5 per share = $225m
WACC = 14% *$225 / ($225m + $50m (1-40%))
+ 6% *$50m*(1-.4) / ($225m + $50m (1-40%))
WACC = 12.35% + 0.7% = 13%
The difference between two WACC is 1.2%.