The agency's position is that Bob had already signed a contract, and that the contract included a placement fee due to the fact that Bob was able to find this job through the agency. On the other hand, the position that Bob would most likely argue is that he is a minor. As a minor, Bob is allowed to disaffirm his contract. Therefore, Bob is likely to win in this dispute.
Answer:Net Income = $68,730 ; Operating cash flow=$181,730
Explanation:
Gross sales $865,000
Less:
Cost of good sold $455,000
selling Expenses $210,000
Total $200,000
Interest on notes $200,00 X 4% = 8,000
Depreciation $105,000
EBT $87,000
( $865,000- $455,000- $210,000- $8,000 - $105,000 )
less tax at 21% $18,270
(87,000 x 0.21)
Net Income $68,730
(87,000 - 18,270)
b) Operating cash flow = Net income + depreciation + interest
$68,730 + $105,000 + $8,000 =$181,730
Answer:
Average consumption will be higher at University A
Explanation:
In the given situation the fee of €500 will cater for food for the semester in University A. There is no limit stated but the average student eats 250kg.
This implies that there will be students that eat higher than 250kg here.
Since there is no limit to what they can eat, they eat as much as possible to maximise satisfaction.
In University B on the other hand there is maximum of 250kg covered by the fee of €500.
The average amount of food eaten will be below 250kg as all students eat either at or below the maximum amount
Answer:
The contribution margin per unit for the 18-inch blade.
Break even in units = Fixed cost/Contribution per unit
= 85,000/11 (15-4)
= 7,728 unit (round off)
The contribution margin ratio of the 18-inch blade.
Total contribution margin (CM) is calculated by subtracting total variable costs TVC from total sales TSP. Contribution margin per unit equals sales price per unit SP minus variable costs per unit VC . It is used in calculating a break even point of a business. Contribution margin ratio tells us how much contribution towards fixed cost is generate by selling a unit.
CM ratio = $ 11/ $ 15 *100= 73.33%
(Variable cost = 15 -4 = 11 )
Contribution margin income statement for the month of January.
Sales $ 180,000
Variable cost ($ 48,000)
Gross profit $ 132,000
Fixed Cost ($ 85,000)
Net Profit $ 47,000
Had to look for the options and here is my answer.
Based on the given scenario above regarding the product manager of Boat, the intervention that he can do in order to improve upon the buying criteria so that there would be a potential increase in demand is to "increase <span>the promotion budget to gain greater awareness."</span>