Answer:
10.02%
Explanation:
The computation of the WACC is shown below. The formula of WACC is shown below:
= (Weightage of debt × cost of debt) + (Weightage of preferred stock) × (cost of preferred stock) + (Weightage of common stock) × (cost of common stock)
= 27% × 7.6% × (1 - 0.40) + 9% × 5.9% + 64% × 12.9%
= 2.052% × (1 - 0.40) + 0.531% + 8.256%
= 10.02%
The correct answer to this open question is the following.
Unfortunately, you did not include the name of the two labor organizations. There is no further context, reference, text, or article.
However, trying to help you we can comment on the following.
Probably, you are referring to the Ontario Federation of Labor (OFL) and the Ontario Public ServiceEmployees Union (OPSEU).
If that is the case, we say that these two labor organizations have a major role in supporting the employees of Tim Horton's branches, after the response, they have taken in Ontario regarding the increase of the minimum wage in that Canadian province.
The power of these labor organizations created awareness of the employee's situation when different media channels covered the news about the demonstrations. This coverage was nationwide, alerting all Canadians about the situation in some branches of this famous and cherished Canadian fast-food restaurant.
This situation does not only grab the attention of public opinion but from the government and political parties that can get into the discussion, affecting the public image and reputation of Tim Horton.
Well you can ask yourself which of these answers have to do with having a flexible mind. I would say having a flexible mind
helps you become a team player
because in order to work with other people you must have a flexible mind.
Answer:
2 Days
Explanation:
First, there is the need to rewrite the utility function for clarity
U=V^{1/2}
1. The Probability of Falling ill by someone in the family is given as 20%
2. If someone should fall ill, the total number of days that would be spoiled is calculated as:
Total number of vacation= 10 days x Probability to fall ill = 20%
= 10 x 0.2 = 2 days
This means if someone should fall ill based on the probability, then 2 out of the total 10 days can be ruined
3. The number of days for vacation days to enjoy is 10-2 = 8 days
This means if the family gives up 2 days of probable illness, they can still enjoy their vacation.
V= 2 days
Answer:
$3,115,770
Explanation:
Given:
Current ratio = 3.60
Current liabilities = $401, 000
Quick ratio = 1.50
Inventory turnover = 3.70
Current ratio is calculated by dividing your current assets by your current liabilities.


Current Assets = 3.60 × 401,000
= $1,443,600


1.50 × 401,000 = 1,443,600 - Inventory
601,500 = 1,443,600 - Inventory
Inventory = 1,443,600 - 601,500
= $842,100


Cost of Goods Sold = 3.70 × 842,100
= $3,115,770