Answer:
d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Explanation:
To determine the total direct material, key parameters required are the direct material cost per unit and the number of units to be produced. The product of these two parameters gives the direct material cost required for production.
For example, if there are 10 units of an item to be produced and the direct material cost per unit is $4, the direct material cost needed for production is $40 derived from the product of the number of units and the direct material cost per unit.
Therefore, the right option is d. multiplying units to be produced by direct materials per unit.
Answer and Explanation:
The Preparation of horizontal analysis for 2022 using 2021 as the base year is prepared with the help of a spreadsheet.
Horizontal analysis is a method for the analysis of financial statements that indicates fluctuations in the amount of the related products over a period of time. It is a valuable instrument for determining trend situations.
So, with the help of the spreadsheet, we will be able to find the net income by using the formulas.
Answer:
$3,280
Explanation:
The annuity factor of 11% at four years will be;
annuity = (1 - 1 / (1 +r)^n ) / r
annuity = 3.102
P = Pmt * annuity
P = 41,000 * 3.102
P = 127,182
If college graduate decided to buy a car then the annual yield that he receives from the investment in bonds will be opportunity cost.
$33,500 * 8% = $3,280
Answer:
0.00573
Explanation:
Cost of the bond today = $99.43
Value of bond at end of year = $100
Difference = $100 - $99.43 = $0.57
This $0.57 represents earnings on such bond value, that is yield on the bond.
Thus, yearly yield = $0.57/$99.43 = 0.00573
This value represents the discount rate of 1 year on $100 that is for which present value $99.43.
Final Answer
0.00573