Answer:
$27,900
Explanation:
The computation of adjusted cash balance is shown below:-
Adjusted cash balance = Balance at May 31 - bank service fees - NSF check
= $28,525 - $25 - $600
= $27,900
Therefore for computing the adjusted cash balance we simply deduct the bank service fee and NSF check from balance at may 31
Hence, the adjusted cash balance is $27,900
Answer:
$136,190
Explanation:
The computation of computer cost allocated to Division B is shown below:-
Computer cost allocated to Division B = Computer service cost × Computer time of Division B ÷ Total computer time.
= $260,000 × 220 ÷ (200 + 220)
= $260,000 × 220 ÷ 420
= $260,000 × 0.5238
= $136,190
Therefore for computing the computer cost allocated to Division B we simply applied the above formula.
Answer:
At the time of purchase of raw material inventory,
Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.
Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:
Raw Materials Inventory Account Dr. $36,000
To Accounts Payable $36,000
(To record the purchase of raw material on account)
Workings:
Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit
= 6,000 × $6
= $36,000
Answer: False
Explanation:
The Code of Ethics and the Code of Conduct are standards that employees must adhere to. Code of Ethics are policies outlined by the top executives in organizations which are designed to guide employees to carry out business activities with integrity and honesty. The code of ethics describes the vital values of the organisation and helps workers know the right and wrong things.
Code of Conduct expresses the behavior and practices that is required of an individual to become a member of a profession or organisation. The code sets out the rules of the organization and members who violates it are punished. Examples are dressing, punctuality etc.
<u>Answer:
</u>
The strategy that they should use should be that of negotiation.
<u>Explanation:
</u>
- In order to make the employees understand that they would be allowed to take the company phones and laptops to home but they would be required to carry out certain operations of the company work, it would be necessary to negotiate with them on the offer put forward by the company.
- This strategy would help the company even of a few employees agree to the offer as the operation time of the company would increase substantially.