Answer:
The correct answer is $55.
Explanation:
Implicit costs, also known as opportunity costs, are the costs of lost opportunities due to business decisions.
That is, they refer to the income that the resources of a company would otherwise generate if they are put to any other use apart from its current allocation.
To calculate this value, you have to:
Purchased shares = 100
So, 100 (10.30 - 10.25) + 2 (.25) = $ 55
Answer:
Gain/loss= $7,500 loss
Explanation:
Giving the following information:
Selling price= $24,000.
Lassen bought the machine for $52,000 and has claimed $20,500 of depreciation expense on the machine
First, we need to calculate the book value:
Book value= original price - accumulated depreciation
Book value= 52,000 - 20,500= $31,500
If the selling price is higher than the book value, the company gain from the sale.
Gain/loss= 24,000 - 31,500= $7,500 loss
Answer:
The correct answers would be option B and D, Provide hands on experience and connect students with experts.
Explanation:
CTSO stands for Career and Technical Students Organization. It is usually a non profit organization of career and technical students which are primarily based in schools or career technology centers. They are often integrated into departments of education on the state level. Their main purpose is to provide assistance and help to the students. They provide hands on experience to the students who want to flourish their career and technical skills before entering into the real markets. They also connect students with the experts of their fields who help them with their studies as well as with their careers.
<span>You would want to get a broadband internet based phone that's based off a Linksys modem system. A multiple line phone per employee/contractor with voice mail capacities would be a must. For contracted employees (those who work for the business, but are not office-based) need mobile cell phones with the internet, email, and group and individual capabilities so they can be reached easily.</span>