Answer:
$306,000
Explanation:
To determine manufacturing costs, consider only those cost that can be directly traced to the product manufactured and plant related costs.
<u>Total Manufacturing Cost Calculation :</u>
Factory Utilities $11,400
Indirect Materials $39,500
Direct Materials $166,400
Equipment Depreciation $47,000
Direct labor $91,700
Total Manufacturing Cost $306,000
Answer and Explanation:
The Preparation of horizontal analysis for 2022 using 2021 as the base year is prepared with the help of a spreadsheet.
Horizontal analysis is a method for the analysis of financial statements that indicates fluctuations in the amount of the related products over a period of time. It is a valuable instrument for determining trend situations.
So, with the help of the spreadsheet, we will be able to find the net income by using the formulas.
Answer:
In the short run, as long as the contribution margin is positive he should continue in the industry. In the long run, if the company keeps losing money, he should leave the industry.
Explanation:
Giving the following information:
Bob mows lawns for $30 each. His total cost each day is $320, of which $70 is a fixed cost. He mows 10 lawns a day.
First, we need to calculate the unitary variable cost:
Total variable cost= 320 - 70= 250
Unitary varaible cost= 250/10= $25
Contribution margin= 30 - 25= $5
In the short run, as long as the contribution margin is positive he should continue in the industry. In the long run, if the company keeps losing money, he should leave the industry.
Answer:
The price of the stock six years from now will be $56.94
Explanation:
To calculate the price of a stock that pays a dividend which grows at a constant rate forever, we use the constant growth model of DDM. The current price of stock using the constant growth model is calculated as follows,
P0 = D1 / r - g
As, we don't know the D1, that is dividend expected for the next year, we will calculate it first,
45 = D1 / (0.12 - 0.04)
45 * (0.12-0.04) = D1
45 * (0.08) = D1
3.6 = D1
We use the D1 to calculate the price today. Thus, we will use D7 to calculate the price six years from now.
D7 = D1 * (1+g)^6
P6 = 3.6 * (1+0.04)^6 / (0.12 - 0.04)
P6 = $56.939 rounded off to $56.94