Well...if he earns $75 an hour....and he worked for 20 hours...that's
75 * 20 which = 1500
Now it says he also earns a flat fee....since the question states he billed the client 1800...and he only earned 1500 of it...that must mean that his flat fee would be
1800 - 1500 = 300
So his flat fee is 300...and his variable charge...is 75x (75 dollars per hour)
in an equation...this would look like
C(x) = 75x + 300
Answers with Explanations:
1. What type of market is Huy Fong targeting with its Sriracha sauce?
"Huy Fong's Food Inc." is a company that sells <em>Sriracha sauce</em> made in California. It has also partnered with several companies in order to provide variety of products based on its official flavor.
Since Huy Fong is <u>open to competition with other rivals</u>, it is clear that the company is using the "monopolistic competition" <u>type of market.</u> Hung Fung is not the only company that sells sriracha sauce, other companies like <em>Heinz</em> and <em>Tabasco</em> are also selling the same sauce.
However, it has been branded as the most authentic and original of all. Such <u>uniqueness of the Huy Fung Sriracha sauce</u> makes it<em> stand out from the rest</em>. In this aspect, the company is <em>monopolizing the competition.</em>
2. Of the four categories of segmentation variables, which is most important to Huy Fong's segmentation strategy, and why?
Of the four categories of segmentation variables, "demographic" is the most important to Huy Fung's segmentation strategy. The company's target market are men and women who belong to the<u> age range of 20-30 in the United States.</u>
This is the<em> specific population</em> that the company is focusing on. These people are considered to be<em> budgeting their money</em> and in that sense, they'd be able to afford the sriracha sauce.
Answer:
The estimated amount of Bad Debt Expense for the year is $12,950
Explanation:
According to the given data we have the folloiwng:
reported sales during the year= $226,500
credit sales=$185,000
Libby has experienced bad debt losses of 7% of credit sales in prior periods
Therefore, in order to calculate the estimated amount of Bad Debt Expense for the year we would have to make the following calculation:
estimated amount of Bad Debt Expense=credit sales×bad debt losses percentage of credit sales in prior periods.
Hence, estimated amount of Bad Debt Expense= $185,000× 7%
estimated amount of Bad Debt Expense= $12,950
The estimated amount of Bad Debt Expense for the year is $12,950
Answer:
$209,600
Explanation:
Calculation of the net income (or loss) for the year
Stockholders’ equity = Total Capital + Net Income - Dividend
Therefore the Net Income will be:
Using this formula
Net income= Stockholders’ equity + Dividend - Total Capital
Where,
Stockholders’ equity =$343,200
Dividend =$20,000
Total Capital =$153,600
Let plug in the formula
Net income= $343,200 + $20,000 - $153,600
Net income= $209,600
Therefore the net income (or loss) for the year will be $209,600
<span>Answer:
Now total premium is (700+900) = 1600 so saving will be $ 160 . Future value of the savings over 10 years based on annual interest</span>