Answer:
$62,600
Explanation:
Net operating income under variable costing = $63,800
Fixed manufacturing overhead cost deferred in inventory = (300 units multiplied by $4) =$1,200
the absorption costing net operating income last year= $63,800 - $1,200 = $62,600
Answer:
a. Warranty expense $480,000
b. Warrant liability $96,000
Explanation:
Solution-a
Warranty expense = 3%*100,000*$160
Warranty expense = $480,000
Solution-b
Warranty liability = $480,000 -($160*2,400)
Warranty liability = $96,000
When customers use the card at the supermarket, the firm can associate the transaction information with the descriptive information to identify customers and develop various strategies, including promotions targeted specifically to those customers. These data and analysis help retailers make a wide range of strategic decisions, including store location and merchandising. Specifically, their privacy concerns may come from the perception that they have little control over their personal information. Besides, they may not know and not be able to control how retailers use such information and whether the retailer would share this information with other parties? Moreover, customers may be vary about who would safeguard the customers' interest if the information is used by parties that the customer does not even know or with whom the customer does even care for relationship.
The stage of ability development is Justine at is now being a master. It is because he is now interested in learning how to play the piano and she has successfully passed every level of music book and is planning her own concert. I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
Answer:
$1,443.75
Explanation:
The total cost for paving Sam's portion of the road = $35 per linear foot x 110 front feet = $3,850
If the city is going to pay 25% of the total cost, then it will pay $962.50, that would leave a total of $2,887.50 to be paid between Sam and his front neighbor. So Sam's share = $2,887.50 / 2 = $1,443.75