Answer:
$2,000 and it is favourable
Explanation:
Direct material quantity variance is defined as the efficiency with which materials are converted into products. It is calculated by multiplying standard price of material by the difference between standard quantity and actual quantity used.
Standard price (SP)= $2.50
Standard quantity (SQ)= 30,000 units
Actual quantity (AQ)= 29,200 units
Material quantity variance = SP * (SQ - AQ)
Material quantity variance= 2.50 * (30,000 - 29,200)
Material quantity variance= $2,000
Option D
The negative halo effect is a disadvantage of franchising for a franchisee
<u>Explanation:</u>
The halo effect is a kind of cognitive racism in which our overall hypothesis of a person impacts how we think and speculate about his or her personality. Thoughts of a particular characteristic can transfer over to how personas look at other features of that personality.
If a franchisee does not exist up to the excellence criteria of the franchisor this can have a contrary reputational impact not simply on the franchisee, but the wider credit of the franchisor as well. Thus, there is a peril in empowering others not undeviatingly related to the business to practice the business name and logo.
Answer: Yes, it's beneficial
Explanation:
Comparative advantage is the ability of a nation to produce goods at a lower opportunity cost when compared to its trading partners. A comparative advantage allows a firm sell its product at a lower price and make more sales.
In comparative advantage, the nation might not necessarily be the best at producing a particular good but it has a low opportunity cost in the production of the good for other nations to import. Comparative advantage leads to specialisation and enhances economic growth.
For example, if France can produce cheap grapes and Italy can produce cheap tomatoes, France should stop producing tomatoes and Italy should stop producing grapes. France should focus on the production of grapes while Italy should focus on tomato production. This will lead to more income for both economies since there is productive efficiency.
Answer: $69,959
Explanation:
The amount of interest expense, that Corso will record on December 31, 2019, the company’s fiscal year end will be calculated thus:
First, we calculate the present value of payment which will be made on September 30,2020 and this will be:
= $1000000 × 0.857339
= $857339
Then, the interest expense on December 31,2018 will be:
= $857339 × 8%/12 × 3
= $17147
Therefore, the Interest expense on December 31,2019 will be:
= ($857339 + $17147) × 8%
= $874486 × 0.08
= $69959
Answer:
The lowest risk combination is at : expected return = 12%
standard deviation = 17.44%
Explanation:
Three mutual funds
stock fund : 15% expected return, 23% standard deviation
Bond fund : 9% expected return , 23% standard deviation
money market : sure rate of 5.5%
correlation between stock and bond fund = 0.15
variance for stock fund = 0.5 ( solved using excel )
variance for bond fund = 1 - variance for stock = 1 - 0.5 = 0.500
attached below is the table and