answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alex41 [277]
2 years ago
11

CakeCo, Inc. has three operating departments. Information about these departments is listed below. Maintenance is service depart

ment at CakeCo that incurred $12,000 of costs during the period. If allocated maintenance cost is based on floor space occupied by each of the operating departments, compute the amount of maintenance cost allocated to the Baking Department
Business
1 answer:
trasher [3.6K]2 years ago
3 0

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

Maintenance is the service department at CakeCo that incurred $12,000 of costs during the period. Overhead gets allocated based on floor space occupied by each of the operating departments.

<u>We don't have enough information to calculate the allocated overhead, but, I can leave the formulas and a small example to help with an answer</u>.

For example:

Total floor space= 10,000 square foot.

Baking department= 3,000 sq.

First, we need to calculate the estimated overhead rate:

To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:

Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Estimated manufacturing overhead rate= 12,000/10,000= $1.2 per square foot.

Now, we can allocate overhead:

Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base

Allocated MOH= 1.2*3,000= $3,600

You might be interested in
What does Andrew Mohebbi name as being the best thing about being an entrepreneur? (Site 1)
Step2247 [10]
Having very flexible hours and being able to travel.  This was due to his business only required a computer and internet access so he was able to work from anywhere as long as he had these things.  Also the freedom to go from idea to reality quickly.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
module 3 BlockWood Inc. has been providing raw materials to Couches Corp., a furniture company. The management at Couches recent
maria [59]

The correct answer to this open question is the following.

You forgot to include the options for this question. However, we can answer the following.

This scenario best illustrates forward integration.

This is a case of forward integration because BlockWood Inc., which was facing similar difficulties with other buyers too, eventually stopped supplying raw materials and took to manufacturing furniture instead. SO they decided to fabricate their own furniture.

Companies make this decision as a process of vertical integration to expand and grow their business. In this case to produce and control their own products, eliminating the retailer that had decided to pay less money for the raw materials.

So now, Blockwood Inc. has the challenge to design and sell the products it is fabricating.

6 0
2 years ago
Show Boat Dinner Theatres has paid annual dividends of $0.32, $0.52, and $0.60 a share over the past three years, respectively.
Hunter-Best [27]

Answer:

$3.16

Explanation:

Since in the question it is given that the company wants to maintain a constant dividend.

So, the maximum amount you are willing to pay for one share is

= $0.60 ÷ 19%

= $3.16

We simply divide the dividend for 3 year by the earning rate of return so that the maximum price could come

All the other information which is given is not relevant. Hence, ignored it

3 0
2 years ago
Nachman Industries just paid a dividend of D0 = $1.32. Analysts expect the company's dividend to grow by 30% this year, by 10% i
ladessa [460]

Answer:

$44.87

Explanation:

Use Dividend Discount Model to solve this question;

First, find the dividend per year;

First year's dividend ; D1 = D0(1+g)

D1 = 1.32 (1.30) = 1.716

Second year's dividend ; D2 = 1.716 (1.10) = 1.8876

Third year's dividend ; D3 = 1.8876 (1.05) = 1.9820

Next, find the present value of each dividend at 9% required return;

PV (D1) = 1.716 / (1.09) = <em>1.5743</em>

PV (D2) = 1.8876 /(1.09²) = <em>1.5888</em>

PV (D3 onwards) = \frac{\frac{1.9820}{0.09-0.05} }{1.09^{2} } \\ \\ = \frac{47.19}{1.1881}

= PV (D3 onwards) = <em>41.7052</em>

Sum up the PVs to find the current market value of the stock;

= 1.5743 + 1.5888 + 41.7052

= 44.8683

Therefore the value is $44.87

5 0
2 years ago
Swifty Corporation had net sales of $2,419,200 and interest revenue of $39,300 during 2020. Expenses for 2020 were cost of goods
damaskus [11]

Answer:

Please find the income statement below;

Explanation:

<u>Single step Income statement</u>

Revenues

Net sales              2,419,200

Interest revenue        39,300

<em>Total revenues                                2,458,500</em>

Expenses

Cost of goods sold      1,464,600

Admin. expenses            216,400

Selling expenses            294,800

Interest expense               46,000

<em>Total expenses                                   2,021,800</em>

<em><u>Net Income  </u></em><em>                                         </em><u><em>436,700</em></u>

6 0
2 years ago
Other questions:
  • During a busy time at the bakery counter, a loyal customer/member stops you to chat. As he's talking, you notice a customer/memb
    7·2 answers
  • Fixed and Variable Costs. In a slow year, Deutsche Burgers will produce 2 million hamburgers at a total cost of $3.5 million. In
    14·1 answer
  • Investors expect that Amalgamated Aircraft Parts, Inc. will pay a dividend of $2.50 in the coming year. Investors requirea 12% r
    14·1 answer
  • Abby and jason are building a new house. they obtained a construction loan of $100,000, which will be rolled over into a convent
    14·1 answer
  • Myriam is analyzing the gender roles of men and women in management in the United States and comparing them to the gender roles
    7·1 answer
  • On his road trip, Leon stops to refuel and get some snacks. He has the following purchases: 12 gallons of gas at $2.89 per gallo
    11·2 answers
  • The Morrow Company has assembled the following data pertaining to certain costs that cannot be easily identified as either fixed
    9·1 answer
  • Arctic Cat sold Seneca Motor Sports a shipment of snowmobiles. The snowmobiles were delivered on January 1, 2021, and Arctic rec
    10·1 answer
  • Clemeson Corporation, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations
    14·1 answer
  • The employees of Eco Engineering Inc. share company-related resources among multiple computers without requiring a central netwo
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!