Answer:
Total factory overhead to be charged to each unit of Hooks is $33
Explanation:
Sum of all Activity Cost = Total Factory Overhead
Calculate the total factory overhead to be charged to each unit of Hooks
Activity rate = Budgeted amount / Total of each activity base
∴ Activity Rate
For Setups = 60,000 / 20,000 = 3 per setup
For Inspections = 120,000 / 24,000 = 5 per inspections
For Assembly = 420,000 / 28,000 = 15 per dlh
Activity Cost = Activity base for each unit * Activity rate
∴ Activity Cost
For Setups = 1 x 3 = $3
For Inspections = 3 x 5 = $15
For Assembly = 1 x 15 = $15
Recall that;
Sum of all Activity Cost is the Total Factory Overhead
= $3 + $15 + $15
= $33
<span>stock sold per share $32.50
Dividend per share $1.25
Return rate is 10.5%
Percentage of Dividend for share is:
32.50* x/100 = 1.25
32.50 x = 1.25*100
x = 125/32.50
thus, x = 3.85
so Dividend percentage is 3.85%
to find Growth rate, we have to reduce the dividend percentage from return rate percentage:
= 10.5 - 3.85
= 6.65
The equilibrium expected growth rate is 6.65%</span>
Answer:
False
Explanation:
"Cash-to-cash Analysis and Management" by<em> Hutchinson, Farris and Anders</em> talks about the availability of the<em> financial data</em> and <em>computer technology</em> in assisting a business when it comes to determining its <u>cash-to-cash position </u><em><u>(C2C)</u></em><em>,</em> as well as the <em>benchmarks</em> needed for comparison.
Cash-to-cash analysis was difficult in the past, however, it is easier nowadays. The supply chain is even examined at a broader view than before. C2C efficiency is possible by utilizing the<em> readily available</em> financial date and computer technology. So, this makes the statement above as "false."
So, this explains the answer.
B. Serena should focus on a certain amount and track her spending
Benefits of having a mindfulness life is that you will think before making decisions.