Answer:
The journal entry for J. Laney. to record this transaction is:
Legal Expenses $13,920 (debit)
Common Stock $2,900 (credit)
Share Premium $11,020 (credit)
Explanation:
The Common Stocks are carried at par value of $1. This means that any price paid in excess of the par value is accounted for in the Share Premium Account.
The Common stocks issued are measured at the price required to settle the legal expenses and are paid in excess of par value of $1.
Share Premium = ($4.80 - $1.00) × 2900 shares
= $3.80 × 2,900
= $11,020
Answer:
E) incomplete market and product protocol.
Explanation:
Kimberly-Clark's Avert Virucidal failed in test marketing, because the researchers in charge of product development failed to clearly define how it would satisfy consumers' wants and needs. The idea itself wasn't bad, but the concept testing was poorly done. During concept testing, the marketing researchers must determine if the consumers understand the product's idea or not, and obviously that didn't happen. The product does satisfy consumers' needs and if the marketing process was properly done, they would have probably accepted the product.
Answer:
$206700.
Explanation:
Given: Purchase price= $185000.
Real estate commissions= $15000.
Legal fees= $700.
Expense of clearing land= $2000.
Expense to remove old building= $4000.
Now, calculating the expense allocated to the cost of land.
As given property is purchsed for a building site and expense are to clear land for new building.
⇒ Expense allocated to the cost of land= 
⇒ Expense allocated to the cost of land= 
∴ Expense allocated to the cost of land= $206700.
Hence, $206700 should be allocated to the cost of the land.
Answer:
<u>The correct answer is that Rachel's workshop total cost is US$ 5,700 per month and US$ 19 of average cost per unit sold every month.</u>
Explanation:
<u>1. Rachel's workshop monthly costs</u>
Rent US$ 600
Salaries US$ 3,600
Insurance premium US$ 300
Raw materials US$ 1,200
<u>Total monthly costs US$ 5,700</u>
<u>2. Rachel's workshop average monthly costs</u>
Number of units sold per month = 300
Average monthly costs = Total monthly costs/Number of units sold
Average monthly costs = 5,700/300
<u>Average monthly costs = US$ 19</u>