Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation
Answer:
Importer.
Explanation:
An importer is an individual or entity that brings in products from foreign countries for sale domestically. Importers buy products that are produced in other countries. To the other country this is an export.
Roberto's father and uncle started a company that buys bauxite, copper, and other minerals from Chile, and brings them into the U.S. So the company is involved in importing activity.
Roberto brokers the trades with the mines in Chile.
So sis yes yes yes trees yes yeah tax yeah yeah yeah yeah yeah trash trash
Answer:
40%
Explanation:
The markup percentage to the variable cost using the variable cost method can be obtained by dividing the addition of the target profit and total fixed cost by the total variable cost as follows:
Total fixed cost = Fixed overhead costs + Fixed selling and administrative costs = $120,000 + $50,00 = $170,000
The markup percentage to the variable cost = (Target profit + Total fixed cost) / Total variable cost = ($100,000 + $170,000) / $675,000 = $270,000 / $675,000 = 0.40, or 40%.
Therefore, the markup percentage to the variable cost using the variable cost method is 40%.