Answer:
D. $ 250,000
Explanation:
The total capital of Albert, Bert and Conell is:
$500000 + $300000 + $200000 = $1000000
given that Daniel will have 20% share in partnership.
So total capital of the partnership after admission of Daniel will be calculated as follows:
($1000000×100)/80 = $ 1250000
Daniel will invest:
$1250000 – $1000000 = $250,000
Answer:
7.49%
Explanation:
n = Number of payment periods = 3
P = Total lease payment = Annual lease payment * Number of period = $20,700 * 3 = $62,100
FV = fair value of the machine = $50,000
Implicit rate = [($62,100 / $50,000)^(1 / 3)] - 1 = 0.0749, or 7.49%
Question
Ellis Television makes and sells portable televisions. Each television regularly sells for $210. The following cost data per television is based on a full capacity of 10,000 televisions produced each period.
Direct material - $80
Direct Labour -$60
Manufacturing overhead(70% variable, 30% unavoidable fixed cos) -$40
A special order has been received by Ellis for a sale of 2,000 televisions to an overseas customer. The only selling costs that would be incurred on this order would be $6 per television for shipping. Ellis is now selling 6,000 televisions through regular channels each period. What should be the minimum selling price per television in negotiating a price for this special order?
Answer:
The minimum selling price = $174.
Explanation:
The minimum selling price to be acceptable for the special order be the same as the relevant variable cost of producing a unit.
The relevant variable cost = marginal cost of a unit
Marginal cost = Direct material + Direct labour + Variable manufacturing overhead + shipping cost
Marginal cost = 80 + 60 + (70%× 40) + 6
= 174
The minimum selling price = $174.
Note : The 30% balance of manufacturing overhead which represents unavoidable fixed costs is irrelevant for this decision. These are costs that would be incurred either way whether or not the special order is accepted.
Answer:
For Number of firms, the answer is C. Many.
For type of product, the answer is D. Differential.
For Market model, the answer is C. Monopolistic Competition.
Explanation:
From the questions above, we can conclude that the number of firms is Many because it is stated that there are hundreds of colleges and universities that serve millions of college students each year.
For the type of product, in this case service, that each college and university offers, there is service differentiation. This is because each school will offer unique and distinct ways of meeting the students' needs.
There exists monopolistic competition in markets which have several competitors selling similar products and services. The similar products and services are not ideal substitutes for each other in monopolistic competition. Here, the barriers to entry and exit in the industry are low, and the decisions that are taken by one company do not affect the competitors. Therefore, in the scenario given above, because there are several colleges and universities serving millions of students in similar ways but with differentiated methodologies and programs, they form a monopolistic competitive market.
Answer: Understanding all the moral standards and recognizing all moral impacts.
Explanation:
Ethics is the standards and the moral principles which guide the behavior of an individual or group of people. Ethical decision making reefers to the assessment of the moral implications of a course of action.
Since the manager uses the the formal process for ethical decision making to resolve the problem, the first step to begin with is to understand the moral standards and recognizing all moral impacts. The manager needs to be aware of the moral standards and be sure if he or she is following the normal process and doing the right thing.