answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
2 years ago
10

Cainas Cookies purchased a commercial oven on 1/1/14 for a total cost of 35,000. Estimated useful life is 6 years, with a salvag

e value of 5,000 at the end of that time. Cainas estimates that the equipment will be used for 12,000 baking hours. For the first year of operations, Cainas had 2,500 backing hours. For the second year Cainas had 1,700 hours. Compute the depreciation for YEAR 2. Group of answer choices
Business
1 answer:
Anit [1.1K]2 years ago
3 0

Answer:

Units of production = $4250

Straight line depreciation expense = $5,000

Double declining method = $7.777

Explanation:

The depreciation method to he used wasn't stated, so I calculated the depreciation expense using 3 depreciation methods

Straight line depreciation expense = (Cost of asset - Salvage value) / useful life

(35,000 - 5,000) / 6 = $5,000

The depreciation expense each year would be $5000

Depreciation expense using the double declining method = Depreciation factor x cost of the asset

Depreciation factor = 2 x (1/useful life)

2 / 6 = 0.3333

Deprecation expense in year 1 = 0.3333 x $35,000 = $11,666.67

Book value = $35,000 - $11,666.67 = $23,333.33

Depreciation expense in year 2 = $23,333.33 × 0.3333 = $7.777

Depreciation expense using units of production = ( hours used in year / total estimated hours of the machine) x (Cost of asset - Salvage value)

(1,700 / 12,000) x (35,000 - 5,000) = $4250

I hope my answer helps you

You might be interested in
As specialization increases in an economy, businesses tend to experience: a.) an increase in self sufficiency due to businesses
Anuta_ua [19.1K]

Answer: a growing division of labor between employees with different skills

Explanation: apex

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Assume that demand for bottled water is relatively price elastic. An increase in supply of bottled water will result in which of
DENIUS [597]

Answer:

3 then 1

Explanation:

Supply is said to be increased when the quantity supplied expands but the price and quantity demanded remains unchanged. As quantity supplied has increased whereas the quantity demanded is what it was before this change, there is first a surplus of bottled water in the market. This surplus will have a downward pressure on price, reducing the quantity supplied a bit and, as the law of demand suggests ,the quantity demanded will increase. Given that the demand is relatively price elastic, the change in quantity demanded will be greater than the change in price. Therefore the revenue will increase.

3 0
1 year ago
Brian invests $11,500, at 6% interest, compounded semiannually for 2 years. Manually calculate the compound amount (in $) for hi
Katena32 [7]

Answer:

The important thing to remember here is that the interest is compounded semi annually, which means twice a year. When the 1st interest is compounded, the second interest is calculated on that new amount.

(11,500 + (11,500×6%)) = $ 12,190

(12,190 + (12190×6%)) = $ 12921.40

Explanation:

4 0
1 year ago
Fiori Corporation's relevant range of activity is 4,700 units to 11,500 units. When it produces and sells 8,100 units, its avera
Snezhnost [94]

Answer:

$12.6

Explanation:

Calculation for incremental manufacturing cost

The incremental manufacturing cost will be the addition of the following :

Direct materials $ 6.50

Direct labor $ 3.90

Variable manufacturing overhead $ 2.20

Incremental manufacturing cost $12.60

Therefore incremental manufacturing cost will be $12.60

8 0
2 years ago
Photo Framing's cost formula for its supplies cost is $1,080 per month plus $18 per frame. For the month of November, the compan
Effectus [21]

Answer:

$526 was the spending variance in November

Explanation:

The spending variance in the month involves knowing the difference between actual supplies cost incurred in the month and the budgeted supplies cost based on actual activity

Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+(608*$18)

Budgeted supplies cost based on actual activity of 608 frames=$1080+$10,944=$12,024

Spending variance=$12,550-$12.024 =$526

The actual spend was $526 more than the budgeted spend based on actual activity,hence an unfavorable variance was recorded

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Online banking tools allow you to _____.
    14·2 answers
  • If the month-end bank statement shows a balance of $72,000, outstanding checks are $54,000, a deposit of $15,000 was in transit
    10·1 answer
  • Your company, CSUS Inc., is considering a new project whose data are shown below. The required equipment has a 3-year tax life,
    8·2 answers
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs.
    15·1 answer
  • Jody is an agent for Insta Cross Country Trucking Inc. In the course of Jody's performance for the firm, Jody pays Heck for cert
    13·1 answer
  • On December 1, 2018, your company borrowed $15,000, a portion of which is to be repaid each year on November 30. Specifically, y
    6·1 answer
  • You are 40 years old. Your investment portfolio currently consists of: (1) a savings account, with a $16,000 balance, (2) certif
    6·1 answer
  • Digby's Elite product Don has an awareness of 72%. Digby's Don product manager for the Elite segment is determined to have more
    12·1 answer
  • Recently when Mosaic Ltd was falling short of funds to meet the floatation costs of its upcoming issue of preference shares, the
    11·1 answer
  • The main reason for considering nonconstant growth in dividends is to allow for _____ growth rates over _____.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!