Answer:
Explanation:
Goodwill is defined as the excess in amount of the purchase price of a company over the fair value at acquisition.It is intangible in nature , meaning it can not be physically separated from the other assets. Example are patent , brand name , good employee relation.
1.
Goodwill calculation
Purchase price - $2,500,000
Fair value - $1,800,000
Goodwill - $700,000
2.
No
Under the IAS 36, impairment of assets , goodwill is not amortized but annually tested for impairment as amortization is applicable to intangible assets with a definite useful life while intangible assets with indefinite useful life are annually tested for impairment to evaluate a loss in value experienced.
3
No
Under IAS 38 , Internally generated goodwill are not recognized as no related cost is incurred towards achieving a future benefit
Answer:
d. $73,778.50
Explanation:
Variable Cost = $11.07 per unit x 5,150 units = $57,010.50
Total Cost = $130,789
Fixed Cost = Total Cost - Variable Cost
Fixed Cost = $130,789 - $57,010.50
Fixed Cost = $73,778.50
Since Depreciation is the Fixed Cost and we have been given the Total Cost of the Project, so the Depreciation is already included in the Fixed Cost.
Hence Total Fixed Cost is equal to $73,778.50.
Answer:
Debit cash by $71,250, factoring expense by $3,750 and credit account receivable by $75,000.
Explanation:
Step 1 of 2
Calculate the amount of factoring fee.
Factoring fee = 5% ×Account Receivable
=5%×$75,000
=$3,750
Step 2 of 2. Journey record. Image attached.
Debit cash by $71,250, factoring expense by $3,750 and credit account receivable by $75,000.
Answer: shifter discovers a loss of $3000
Explanation:
Because Shifter paid $5,000 more for the treasury stock than its fair value: 1,000 shares × ($20 − $15). The $2,000 fee (1,000 × $2) offsets that loss yielding a net loss of $3,000
Answer:
Deregulation can describe either removing government control of the price of a good or the removal of government control of quantities.
Explanation:
Deregulation is the removal of government control , regulation or power in a particular sector or industry. An example of deregulation is the mail delivery. The government had a monopoly on the royal mail for many years
Deregulation can involve :
- removal of government control on price
- Removal of control on quantities
Advantages of deregulation
- It increases the rate of innovation and competition. This increases consumer choice.
- Efficiency of corporations are increased and this lowers cost
Disadvantages of deregulation
-
Customers are more vulnerable to high risk-taking by companies.