All that information gives you three points to make the graph.
Point 1:
At the price of $10, the offer is 2*1,000 shoes => (10, 2,000)
At the price of $25, the offer is 10*1,200 shoes => (25, 12,000)
At the price of $40, the offer is 10*1400 + 4*500 => (40, 16,000)
Then you have three points. You can check that their are not aligned because when you increase the price $15 from 10 to 25 the offer increases in 10,000 shoes; but when you increase the price $15 from 25 to 40, the offer increases 4,000.
To draw the grpah:
- use a perpendicular coordinate system with the price in the horizontal axis and the offer in the vertical axis,
- lable the horizontal axis with the prices from 10 to 50 and the vertical axis with the offers from 1,000 to 18,000.
- draw the three calculated points (10; 2,000) , (25; 12,000) and (40; 16,000)
- draw a curved line that passes through the three points.
Ther you have the graph.
Answer:
D) 4.95 percent
Explanation:
The current yield formula can be used to determine the coupon payment which would thereafter be used to compute coupon rate as required:
current yield=coupon payment/current market price
current yield=4.87%
coupon payment=unknown
current market price=101.6533%*$10,000
current market price=$10,165.33
4.87%=coupon payment/$10,165.33
coupon payment=$10,165.33 *4.87%
coupon payment=$495.051571
coupon rate=coupon payment/face value
coupon rate=$495.051571
/$10,000
coupon rate=4.95%
Answer:
E.pay the holder the LIBOR interest above 6%.
Explanation:
On the off chance that the firm is selling the asset(floor) at 6%, it implies that the benefit is in contract and thus when selling the floor the holder of the floor should make installment to the mortgagee at LIBOR+6%, after which the deal will be concluded.
Therefore, the answer will be pay the holder LIBOR interest above 6%
Answer:I think it would be 1,4568
Explanation:
Hopefully I am right
Answer:
Using EMV analysis, the number of units of the new product should be purchased for resale = Purchase 7.
The maximum EMV of profit you can make is 270.
Explanation:
We can use the following method to solve the given problem
Solution:
Using EMV analysis,
EMV (Purchase 6 for resale)= 6(40)(0.1) + 6(40)(0.4) + 6(40)(0.5)=240
EMV (Purchase 7 for resale) = [6(40)-60](0.1) +7(40)(0.4) + 7 (40)(0.5) = 270
EMV (Purchase 8 for resale) = [6(40)-2(60)] (0.1) + [7 (40) - 60] (0.4) + 8(40)(0.5)= 260
Largest EMV= 270; Choose to purchase 7 units for resale.