Answer:
risk free rate of return is = 11.37 %
Explanation:
given data
K expected rate of return = 13%
K standard deviation = 19% = 0.19
L expected rate of return = 10%
L standard deviation = 16% = 0.16
to find out
risk-free portfolio rate of return
solution
first we find here weight of each portfolio
weight of K =
..................1
weight of K = 
weight of K = 0.4571 = 45.71%
and
weight of L = 1 - 0.4571
weight of L = 0.5428 = 54.28 %
so that
risk free rate will be here
risk free rate = ( weight of K × K expected rate of return ) + ( weight of L + L expected rate of return ) ..........................2
risk free rate = ( 45.71 % × 13 % ) + ( 54.28 % + 10% )
risk free rate = 11.37 %
Answer:
option (d) $500
Explanation:
Data provided in the question:
Reynolds Construction's value of operations = $750 million
short-term investments = $50 million
accounts payable = $100 million
notes payable = $100 million
long-term debt = $200 million
common stock = $40 million
retained earnings = $160 million
Now,
Firm value of equity
= Free cash flow value + Investments - Debt - Notes payable
= $750 million + $50 million - $200 million - $100 million
= $500 million
Hence,
the correct answer is option (d) $500
Answer:
Farm worker
Explanation:
Seasonal unemployment occurs due to a decrease in labor demand at particular times of the year. Some industries experience increased activities during specific seasons. Hotels and restaurants may experience a boom in holiday seasons, while Ski business may be closed during summer.
The farming business is seasonal. During winter, nothing much happens. Workers in this period are likely to be unemployed.
Answer:
The correct answer is letter "C": top management's attitude toward decentralized operating structures.
Explanation:
Sales forecasts have the purpose of providing companies with an idea of how their sales environment is going to be within a specific period. By forecasting, firms obtain objective information from inside and outside the company that allows them to maximize the distribution of their resources to cover the customers' demands in the future.
Thus, <em>an executive's attitude over decentralized operating structures is not relevant for sales forecasting.</em>
Answer:
5.022 Million dollars
Explanation:
According to Apple 2017 financial report and looking at the consolidated balance sheets of the company, the warranty expenses of Apple was 5.022 millions. Other than this, Apple paid $4.401 Million as warranty claims.
These statistics are used by managerial accountants to inform all the stakeholders about the company cost and projections and warranty claim is one major head in it