Answer:
A. Dr Wages expense 4,000
Cr Wages payable 4,000
B. Dr Interest receivable 1,500
Cr Interest revenue 1,500
Explanation:
Preparation of Journal entries
A. Based on the information given we were told that the company employees earned wages of the amount of $4,000, which will be paid on in January of next year which means that the Journal entry will be:
Dr Wages expense 4,000
Cr Wages payable 4,000
B. Based on the information given we were told that the company had earned the amount of $1,500 as interest revenue which means that the Journal entry will be recorded as:
Dr Interest receivable 1,500
Cr Interest revenue 1,500
Bonds are a type of investments that is categorized as a fixed-income instrument which symbolizes loans that investors make to a borrower. Bonds can be made by a corporation or a government. Bonds always have end dates, and they generally have lower risks compared to stocks.
However, there are still some risks associated with this type of instrument, which is (C) the issuer could go bankrupt.
Answer: Bank B is the better investment. In 10 years, her $2,000 will grow to $4,317.85, and with bank A, her $2,000 will grow to $3,700.
Explanation:
Bank A was offering 8.5% simple interest. $2000 with 8.5% simple interest. = A = P(1 + rt)
A = 2000(1+(0.085*10))
= 2000(1+0.85)
= 2000(1.85)
= 3,700
Bank B was offering 8% compounded annually
= A = P(1+r/n)^nt
A= 2000(1+8%/1)^1*10
A= 2000(1+0.08)^10
A= 2000(1.08)^10
A= 2000*2.1589
= 4,317.85
Answer:
If company ABC is a much better career choice then you should accept the offer.
Explanation:
The main consideration in this scenario should be career growth. As a new graduate one will want to start with a company that has good training programmes and possibility for career growth.
The main consideration at this stage should not be the salary that is offered. While this is a good incentive, earning a good salary without progressing in your career will be a bad choice in the long run.