Answer:
Value of the company = $124,019.61
Explanation:
<em>The value of then firm is the present value of its expected future cash inflow discounted at its required rate of return. </em>
<em>In this case, the earnings available to ordinary shareholders becomes the annual cash inflow while the appropriate discount rate is the cost of equity</em>.
The absence of debt in the company's capital structure implies that the cost of equity would be the appropriate discount rate.
And the value of the company would be determined as follows
Value of the company = Earnings after tax/Cost of equity
Earnings after tax = EBIT × (1-Tax rate)= 25,300×(1-0.25)=18,975
Cost of equity = 15.3%
Value of the company = 18975
/0.153= 124,019.6078
Value of the company = $124,019.61
Answer: Exchange Traded Funds
Explanation:
The above mentioned characteristics are typical of the financial vehicle known as Exchange-Traded Funds (ETF).
It is a marketable security that tracks an index, a commodity bonds, or a basket of assets like an index fund.
It trades like stock on a stock exchange and is attractive to investors.
Common examples include the SPDR S&P 500 ETF (SPY), which tracks the S&P 500 Index and the iShares MSCI EAFE ETF.
Answer:
Negative cash balance of $210,000.
Explanation:
Given that,
cost of equipment = $200,000
Inventory purchased = $12,500
Cash balance = $2,000
Accounts payable = $4,500
Net cash flow at time zero:
= (cost of equipment) + (Increase in working capital)
= ($200,000) + (Inventory purchased + cash balance - Accounts payable)
= ($200,000) + ($12,500 + $2,000 - $4,500)
= ($200,000) + ($10,000)
= ($210,000)
Note: Negative values are in the parenthesis.
Answer:
Instructions are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
One set (small) sells for $77 with variable costs of production for the set at $50. Another set (large) sells for $152 with variable costs of $100.
Contribution margin= selling price - unitary variable cost
Contribution margin Small Set= 77 - 50= $27 per unit.
Contribution margin Large Set= 152 - 100= $52 per unit.
Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.