Answer:
Longhorn Goodwill=$7920
Longhorn should record goodwill on this purchase of $7920.
Explanation:
Longhorn Goodwill=Price Paid to Acquire - Total fair Assets
Total Fair Assets=Fair Value of Assets-Fair Value if Liabilities
Total Fair Assets= $89,900-$15,200
Total Fair Assets= $74,700
Longhorn Goodwill=Price Paid to Acquire - Total fair Assets
Longhorn Goodwill=$82,620-$74,700
Longhorn Goodwill=$7920
Longhorn should record goodwill on this purchase of $7920.
Answer:
The total monthly fixed manufacturing cost is $328,000.
Explanation:
For 4000 units, The direct materials cost is $99.2 per unit, the direct labor cost is $45.5 per unit, the manufacturing overhead cost is $94.
For 5000 units, The direct materials cost is $99.2 per unit, the direct labor cost is $45.5 per unit, the manufacturing overhead cost is $77.6.
Total manufacturing overhead for 4,000 units
= 
= $376,000
Total manufacturing overhead for 5,000 units
= 
= $388,000
The variable cost per unit
= 
= $12 per unit
Fixed costs
= Total cost - Total variable costs
= 
= $328,000
Answer:
Jaxon Furnishings Company Vs Logging Opportunities in Alaska
Comparison of the benefits of increased wood production to the costs of deforestation:
The company is using the __environmental sustainability___ approach to make this ethical decision.
Explanation:
According to brittanica.com, environmental "sustainability is understood as a form of intergenerational ethics in which the environmental and economic actions taken by present persons do not diminish the opportunities of future persons to enjoy similar levels of wealth, utility, or welfare."
An approach to an ethical decision is sustainable when it considers the long-term benefits and costs associated with the decision, instead of concentrating on the short-term benefits as some business transactions are done. Short-termism selfishly considers the immediate gains from a transaction. It lacks a futuristic appetite for the good of future generations.
Answer:
The correct option is C,job enrichment
Explanation:
Job enlargement refers adding additional tasks to an employee's job description and it is done for different reasons. The chief possible motive for job enlargement could be prepare the employee for a higher role.
Satisficing on the job involves ensuring one is able to attend to tasks one is saddled with in order to achieve a balance between different stakeholders' expectations instead of prioritizing one's stakeholder's need over another.
Job enrichment is a way of encouraging employees to give out their best output by assigning to them jobs previously reserved for more senior employees
Job design implies making decision on a job description by considering tasks that could be combined and performed by a single employee
Job development is about appraising an employee with a view to discovering his growth needs on the job and make adequate arrangement in terms of training to enable the employee to bridge the skills gap
The bone contention here is between options A and C,but C is preferred since the additional tasks are tasks previously meant for one's managers.
Answer:
$63,600
Explanation:
Th weighted average method is one that ensures that all the various prices at which inventory is bought is considered to determining the price at which inventory is issued.
Amount of Inventory at
= (150 × 200) + (500 × 210) + (350 × 220) = $212,000
Total quantity (before sales) = 150 + 500 + 350 = 1000 units
Weight average cost per unit = $212,000/1000 = $212
The 700 units sold will be value at $212 per unit.
Hence total cost of goods sold = $212 × 700 = $148,400
Closing inventory amount = $212,000 - $148,400
= $63,600