answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
densk [106]
1 year ago
14

Mira Mesa Appliances makes and sells kitchen equipment for offices and hotel rooms. Mira Mesa management believes that a new mod

el of refrigerator made out of a synthetic material would sell well at a price of $260 per unit. Labor costs are estimated at $32 per unit and overhead costs would be $24 per unit. The major uncertainty is the price of the synthetic material. Mira Mesa is in negotiations with several suppliers for the material. Because of the risk associated with the new product, Mira Mesa will only proceed if the estimated return is at least 30 percent of the selling price.
Required:
What is the most Mira Mesa can pay for the synthetic material per unit (refrigerator) and meet its profitability goal?
Business
1 answer:
lys-0071 [83]1 year ago
6 0

Answer:

$126

Explanation:

We can calculate the amount Mira can pay for the synthetic material per unit (refrigerator) and meet its profitability goal by deducting the estimated profit and then all the cost from the selling price per unit.

Selling price per unit                                        $260

Less

estimated return (260x30%) =                    ($78)

Labor costs                                                    ($32)

Overhead costs                                            ($24)

Material                                                              $126      

Amount Mira can pay for Synthetic material per unit is $126

               

You might be interested in
Sandhill Co. entered into these transactions during May 2022, its first month of operations.
mixer [17]

Answer and Explanation:

The transactions 3 6 and 8 represents that the expenses are incurred which results in increased and expenses and the transaction 4 and 5 shows that there is an increased in revenue

The journal entry is shown below:

For transaction 3

Rent expense

        To Cash

(Being the rent expense is paid for cash is recorded)

As the expense has debit balance so it would be increased

For transaction 6

Electricity expenses Dr

      To Cash

(Being the energy usage is paid for cash is recorded)

As the expense has debit balance so it would be increased        

For transaction 8

Advertising expense Dr

             To Account payable

(Being the advertising expense is recorded)

As the expense has debit balance so it would be increased

For transaction 4

Account receivable Dr

        To Service revenue

(Being the service is provided)

As the revenue has credit balance so it would be increased

For transaction 5

Cash Dr

        To Service revenue

(Being the service provided is recorded)

As the revenue has credit balance so it would be increased

The attachment is provided for better understanding  

The other transactions represent the assets, liabilities and stockholder equity

8 0
1 year ago
Before prorating the manufacturing overhead costs at the end of 2020, the Cost of Goods Sold and Finished Goods Inventory accoun
AnnZ [28]

Answer:

$2069

Explanation:

Given

Applied overhead costs of Goods sold = $59,300

Applied overhead cost of finished goods = $38,000

Overhead Balance = $97,300

Overhead Cost = $92,000

Overapplied Overhead = Overhead Balance - Overhead Cost

Overapplied Overhead = $97,300 - $92,000

Overapplied Overhead = $5,300

Allocated Amount = (Applied Overhead * Finished Goods /(Overapplied Overhead)

Allocated Amount = ($5,300 * $38,000) ($59,300 + $38,000)

Allocated Amount = ($5,300 * 38,000) (97,300)

Allocated Amount = $2069

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Oriole Company accumulates the following data concerning a mixed cost, using miles as the activity level. Miles Driven Total Cos
Fynjy0 [20]

Answer:

$1.2 per mile

Explanation:

Computation of the variable cost per mile using the high-low method

Using this formula

Variable cost per mile = (Highest activity cost - Lowest activity cost)/(Highest activity - Lowest activity)

Let plug in the

Variable cost per mile= (14,721 - 13,503)/(8,510 - 7,495)

Variable cost per mile= 1,218/1,015

Variable cost per mile=$1.2 per mile

Therefore the Variable cost per mile will be $1.2 per mile.

6 0
1 year ago
Discuss this statement in relation to George and Lennie: "They render us vulnerable, and in doing so they add dimensions of sign
Dima020 [189]

Answer:

The powerful novel which explores themes of friendship, power, dreams, and the responsibility we have to look out for one another in a sometimes unkind world.

The characters at the heart of the story, George and Lennie, work against all odds to earn enough money to build their dream (to own a place of their own, with alfalfa and rabbits.)

According to the book, their friendship sets them apart from the other men in the world and fuels their aspirations.

I hope it helps, kindly give brainliest if it does.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
The standard cost of product 777 includes 2.0 units of direct materials at $6.00 per unit. During August, the company bought 29,
AfilCa [17]

Answer and Explanation:

The computation is shown below:

Total material variance = Actual quantity × Actual rate - Standard quantity × Standard rate

= 29000 × $6.3 - (16,000 units × 2) × $6

= $182,700 - $192,000

= - $9,300 favorable  

Material price variance = Actual quantity × Actual price - Actual quantity × Standard price

= (29,000 units × $6.3) - (29,000 units × $6)

= $182,700 - $174,000

= $8,700 unfavorable  

Material quantity variance =  Standard quantity × Actual quantity - Standard rate × Standard quantity  

= $6 × 29,000 units - $6 × (16,000 units × 2)

= $174,000 - $192,000

= -$18,000 favorable

The favorable is when the standard cost is more than the actual one while the unfavorable is when the standard cost is less than the actual one

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Which of the following is important information for a recommender to provide? A student's transcripts B.A student's test scores
    8·2 answers
  • Keeping your _____ and _____ in mind will dictate what you say and how you say it.
    10·2 answers
  • It’s important in business today for all firms to work to cut out the middleman. Intermediaries represent costs that can be save
    8·1 answer
  • Bovindar, a wholesale distributor of gym equipment, organizes its salesforce based on the region it caters to. Therefore, the sa
    8·1 answer
  • Four years ago, Saul invested $500. Three years ago, Trek invested $600. Today, these two investments are each worth $800. Assum
    8·1 answer
  • "Your team is allocated a project involving a major client, the Beswick Company. Although the organization has many clients, thi
    8·1 answer
  • Jackie’s Coffee is a sit-down café with a wait staff that takes customers’ orders. Jackie's competitor, Johnny's Coffee Shack, s
    7·1 answer
  • "An adolescent is to receive radioactive iodine for Graves' disease. Which statement by the client reflects the need for more te
    5·1 answer
  • Tyge Corporation recorded the following activities during its first month of operations. Purchased materials costing $300,000.
    9·1 answer
  • Watts Corporation made a very large arithmetical error in the preparation of its year-end point in the calculation of financial
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!