Answer:
The Human Resources (or ‘HR’) Management pathway focuses on the staff of a company. They work on planning, recruiting, hiring, training, safety, and overall employee development
Emilee have to worry about doing anything reltaed to that because she hired alonzo
Answer:
A. Dr. Office Supplies, $80; Dr. Merchandise inventory, $160; Dr. Miscellaneous expenses, $20; Dr. Cash over and short, $8; Cr. Petty cash, $268.
Explanation:
$80 for office supplies, $160 for merchandise inventory, and $20 for miscellaneous expenses are all expense accounts which need to be debited for settlement. Cash Shortage account is debited by $8 to record the cash shortage effect. The total of all these account will be credited in cash account.
Answer:
Shellhammer Company
Ending inventory = $712
Cost of goods sold = $2,492
Explanation:
a) Data and Calculations:
Date Item Units Unit Cost Total Cost
September 1 Inventory 100 $3.34 $334.00
September 8 Purchases 450 3.50 1,575.00
September 18 Purchases 350 3.70 1,295.00
September 30 Total 900 $3,204.00
Ending inventory 200
Cost of goods sold 700
Weighted Average cost = Total cost of goods available for sale/Total units available for sale
= $3,204/900 = $3.56
Value of Ending Inventory = $3.56 * 200 = $712
Value of Cost of goods sold = $3.56 * 700 = $2,492
b) The weighted average inventory costing, under the period inventory system, used by Shellhammer is an assumption that the costs attributable to ending inventory and cost of goods sold are determined from the average cost per unit and that these the average cost is ascertained at the end of the period. Therefore, the cost of beginning inventory and purchases are accumulated and divided by the units of goods available for sale.
Answer: e. Funds that arise out of normal business operations from its suppliers, employees, and the government, and they include spontaneous increases in accounts payable and accruals.
Explanation:
Spontaneously Generated Funds are a result of an increase in sales. This then in turn leads to an increase in Accounts Payables, wages to employees and taxes to the Government. For example, if sales rise then the company will buy more from.its suppliers leading to a higher Payables balance.
It is used in the calculation of Additional Funds Needed where it along with an increase in Retained earnings is subtracted from the required increase in sales.
Answer:
B. $5.98
Explanation:
Calculation to determine the lower bound for the option
Using this formula
Lower Bound =Stock Price -Strike Price*e^(-rt)
Where,
Time years =1
Stock Price =$30
Strike Price =$25
Let Plug in the formula
Lower Bound=$30-$25*e^(-4%*1)
Lower Bound =5.98
Therefore the lower bound for the option is 5.98