Answer:
maximum profit ($30 in total) is obtained by selling 5 units
Explanation:
- if the market maker buys and sells one unit, his/her profit = $15 - $5 = $10
- if the market maker buys and sells two units, his/her profit = $10 + ($14 - $6) = $18
- if the market maker buys and sells three units, his/her profit = $18 + ($13 - $7) = $24
- if the market maker buys and sells four units, his/her profit = $24 + ($12 - $8) = $28
- if the market maker buys and sells five unit, his/her profit = $28 + ($11 - $9) = $30
the maximum profit per unit is obtained by selling only 1 unit, but the total maximum profit is obtained by selling 5 units.
Radio.
Newspapers, only a select people buy them, skywriting only reaches a small amount of people, and many people do not read magazines during workdays. However, radio is effective because most people most likely listen to it before work.
Answer:
mutual fund
Explanation:
A mutual fund is an investment vehicle that collects money from investors (usually small investors) and invests that money in purchasing and selling securities, e.g. bonds, stocks, etc. They are managed by a fund manager (usually not a person, but a company, in this case Larkan & Tokodo) that decides where to invest the funds. The value of a mutual fund is determined by the price of its shares that basically includes a fraction of the investment pool.
Answer:
The company's earnings per share is $ 4.
Explanation:
EPS earning per share is an indicator widely used by investor of stock market in order to determine market value of their investment. EPS is directlty proportional to stock price.
EPS is calculated by dividing net income with outstanding common shares.
EPS = Net income/ outstanding common shares
EPS = 34,000/8,500 = $ 4
Answer:
$50
Explanation:
Dividend discount model (DDM) is used to calculate intrinsic value of a stock. Since the dividends are expected to grow indefinitely, the formula will be as follows;
Price (P0) = D1 / (r-g)
where D1 = Next year's dividend = 2.50
r = required rate of return = 12% or 0.12 as a decimal
g = dividend growth rate = 7%
Price (P0) = 2.50/(0.12-0.07)
P0 = 2.50 /0.05
P0 = $50