answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
2 years ago
5

Steve purchases some land for $30,000. He maintains it, but makes no improvements to it. One year later he sells it for $32,000.

Stephanie puts $30,000 in a savings account that pays 6% interest. Steve has to pay the 50% capital gains tax, Stephanie is in the 35% tax bracket. The inflation rate was 2%. Who had the higher before-tax real gain and who had the higher after-tax real gain?
Business
1 answer:
Neporo4naja [7]2 years ago
4 0

Answer:1. The higher before tax real gain is for Steve for $2000 i.e (32,000- 30,000) while Stephanie makes $1800(6% of $30,000)

2. The higher after tax real gain is for Stephanie losing 35% of her income

which reduce her income to $1170 while Steve loss 50% of his income which reduce to $1000.

Explanation

The inflation rate is not considered in the calculation because it's constant for both parties.

You might be interested in
How much money does Lupe now have in her checking account?
Likurg_2 [28]
75 I think not 100% but that makes Sense
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set: Standard Quantity or Hours Standard Price
marin [14]

Answer:

1a) Actual Cost per foot = 6$

1b) Materials Price variance = 7530

1b) Spending Variance = 10830

2a) Standard Rate = 7.5 USD

2b) Standard Hours = 4804 hours

2c) Standard hours allowed = 2.09

Explanation:

As usual, let's sort out the data given:

1. For direct materials:

a) Compute the actual cost per foot of materials for March.

For actual cost per foot for materials for march. We need to find the actual quantity first. so, we will come back to it.

Data Given:

Units Produced = 2,290

Standard Quantity for Direct material = 3 feet

Standard Quantity for Direct materials = 3 x 2,290 = 6870 feet

Standard Price per foot = 5 USD

Standard Total Units =  6870

Total Price = 5 x 6870 = 34350 USD

But

Actual Price = unknown

Actual Quantity = Unknown

Actual Cost = 45,180$ company purchased the direct materials at that cost.

Material Quality Variance = Standard Price x (Actual Qty - Standard Qty)

Here in this equation, we know all the quantities except Actual Qty. let's make it subject to calculate it.

Actual Qty = 3,300/$5 + 6870

Actual Qty = 7,530

Now, as we have Actual Quantity, we can calculate the part a of part 1.

So, let's calculate a.

a) a) Compute the actual cost per foot of materials for March.

Actual cost per foot = Direct Material Cost / Actual Qty

Actual Cost per foot = 45,180/7530

Actual Cost per foot = 6$

Let's move on to part 1 b.

b) Compute the price variance and the spending variance.

Formula to calculate the Materials Price Variance is as follows:

Materials Price Variance = Actual Qty x( Actual Price - Standard Price)

Materials Price Variance = 7530 x ( 6 - 5)

Materials Price variance = 7530

Now, we have to calculate the spending variance and the formula is as follows:

Spending Variance = (Actual Price x Actual Qty) - (Standard Qty x Standard Price)

Spending Variance = (6 x 7530) - ( 6870 x 5)

Spending Variance = 10830

Let's move on to part 2 a.

a) Compute the standard direct labor rate per hour:

Formula :

Labor rate variance = (Standard Rate - Actual Rate) x Actual Hours

Labor rate variance = Labor spending variance - Labor efficiency variance

Labor rate variance =   3130 - 780 = 2350

In this equation, we know all the quantities but we have to find Standard rate so make it subject.

Standard Rate = 2350/4700 + 7

Standard Rate = 7.5 USD

b. Compute the standard hours allowed for the month’s production.

Labor Efficiency Variance = Standard rate x ( Actual hours - Standard Hours)

In this part, we need to find the standard hours.

let's make it the subject.

Standard hours = 780/7.5 + 4700

Standard Hours = 4804 hours

c. Compute the standard hours allowed per unit of product.

Standard hours allowed can be found by plugging in the values in the following formula.

Formula:

Standard hours allowed = Standard hours / units produced

Standard hours allowed = 4804/2,290

Standard hours allowed = 2.09

6 0
2 years ago
Birch Manufacturers has provided the following information regarding the two products that it​ sells: Jet Boats Ski Boats Sales
dezoksy [38]

Answer:

A. 58 jet boats and 23 ski boats

Explanation:

Break even point is the level of activity at which a firm neither makes a profit nor a loss.

First determine the sales mix :

Note : Birch sells five jet boats for every two ski boats​ sold

thus the mix is 5:2

Then calculate the contribution per batch

Jet Boats = $8,000 - $6,000 =$2,000

Ski Boats = $24,000 - $ 16,000 = $8,000

Total Contribution per batch = ((5×$2,000) + (2 ×$8,000))

                                               = $ 26,000

Calculate the batch contribution

Break - even Point = Fixed Cost / Contribution per batch

                             = $300,000 /  ((5×$2,000) + (2 ×$8,000))

                             = $300,000 / $ 26,000

                             = 11.54

Use the sales mix to determine the units to break even in the batch

Jet Boats = 11.54 × 5

                = 57,7

                = 58

Ski Boats = 11.54 × 2

                = 23,08

                = 23

Thus the units sold to break even would be : 58 jet boats and 23 ski boats

6 0
2 years ago
Let M be the number of units to make and B be the number of units to buy. If it costs $2 to make a unit and $3 to buy a unit and
Kobotan [32]

Answer:

Min 2M + 3B

Explanation:

Data provided in the question

Let us assume M denotes the making units

B denotes the buying units

So,

Making cost per unit = $2

And, the buying cost per unit = $3

And, the total number of units required = 4,000 units

Based on the above information, the objective function is Min 2M + 3B.

This indicates the minimum total cost

Hence, the correct option is A.

7 0
2 years ago
On January 1, 2020, Cracker Co. purchased 40% of Dallas Corp.'s common stock at book value of net assets. The balance in Cracker
Sav [38]

Answer: $680,000

Explanation:

From the question, we are informed that Cracker Co. purchased 40% of Dallas Corp.'s common stock at book value of net assets on January 1, 2020 and that the balance in Cracker's Equity Investment account was $820,000 at December 31, 2020.

We are further told that Dallas reported net income of $500,000 for the year ended December 31, 2020, and paid dividends totaling $150,000 during 2020.

The amount paid by Cracker Co. for its 40% interest in Dallas Corp goes thus:

It should be noted that the balance in Cracker's Equity Investment account as at December 31st 2020 is the addition of the acquisition price and the share in net income after which the dividend share is deducted from the value of the addition gotten. This can be written as:

Acquisition price + (500000 × 40%) -(150000 × 40%) = $820,000

Acquisition price + (500000 × 0.4) -(150000 × 0.4) = $820,000

Acquisition price + $200,000 - $60,000 = $820,000

Acquisition price = $820,000 + $60,000 - $200,000

Acquisition price = $680,000

Cracker Co. paid $680,000 for its 40% interest in Dallas Corp.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Jim's Gymnastics Training's operations for the month of October are summarized as follows: • Provided $5,000 of training to stud
    7·1 answer
  • Suppose a basket of goods and services has been selected to calculate the consumer price index (CPI) and 2002 has been chosen as
    8·1 answer
  • On June 30, 2018, the High Five Surfboard Company had outstanding accounts receivable of $600,000. On July 1, 2018, the company
    13·1 answer
  • Assume that an MNC purchases a foreign building, and then leases the building to another party and allows that party to operate
    8·1 answer
  • An investor was looking at a sixteen-unit apartment building. Four of the units rented for $600, four for $750, four for $725, a
    6·1 answer
  • Mirabile Corporation uses activity-based costing to compute product margins. Overhead costs have already been allocated to the c
    13·1 answer
  • John is an electrician who runs his own small shop. When tax season comes, he hires an accountant from one of "the Big Four" acc
    5·2 answers
  • Lako Systems studied the performance of 15 line workers who attended a training program and compared their performance with a co
    15·1 answer
  • On Mr. Casper’s debate team at Thunderbird High School, 20% of the members are Sophomores, 35% are Juniors and 45% are Seniors.
    12·1 answer
  • A. Because incident details are often unknown at the start, command should not be established until after the Incident Action Pl
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!