Answer:
the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
Explanation:
The computation of the interest rate that should be determined the capitalized interest is shown below;
= $6,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.08 + $8,000,000 ÷ ($6,000,000 + $8,000,000) × 0.09
= 0.0857
= 8.57%
Hence, the interest rate that should be determined the capitalized interest is 8.57%
The same would be considered
Answer:
May's sales that are expected to be noncollectable are $7500.
Explanation:
The total collections from a months's credit sales is expected to be as follows,
35% in the month of sale
54% in the following month
6% in the second month after sale
The remaining is expected to be noncollectable.
The credit sales for a month are equal to 100%.
The percentage of noncollectable sales is = 100 - (35 + 54 + 6) = 5%
Thus, 5% of each month's sale is expected to be noncollectable.
May's sales that are expected to be noncollectable are,
Noncollectable Sales-May = 150000 * 0.05 = $7500
Answer:
$5,000 increase
Explanation:
As Martha has the main home in Houston and in the current year she rented it for only 10 days, this means that house is rented for less than 14 days and will be still treated as her personal residence, therefore, no deduction will be available for Martha against her rental income. Martha's Adjusted gross income will be increased by an amount of $5,000.
Answer:
power exercised by use of fear of punishment for errors of omission or commission by employees.
Explanation:
Coercive power is characterized because the use of force to get a worker to obey an order or command, where control comes from one's right to threaten the employee for non - adherence. Like that this power is in place when a person worked an order in fear of losing their job or their benefits package.
Answer:
John
Explanation:
Neil will have the following amount after ten years.
Simple interest is calculated using the formula,
I= p x r x t
where I= interest, P= principal amount, r = interest rate, t is time
for Neil interest will be= $15,000 x 3/100 x 10
=$15,000 x 0.03 x 10
=$4500
Neil will have principal + interest amount
=$4,500 + $15,000
=$19,500
John invested in a compound interest account.
The amount after ten years will be
The formula for compound interest is
FV = PV × (1+r)^n
where FV = Future Value
PV = Present Value
r = annual interest rate
n = number of periods
After ten years, John will have
Fv= $15,000 x (1 + 3/100)^10
Fv= $15,000 x (1.03)^10
FV =$15,000 x 1.34391
Fv = $15,158.75
John will be able to clear his mortgage.