Answer:
The correct answer is c) Strategic leadership
Explanation:
Strategic leadership is the ability to anticipate, envision, maintain flexibility, think strategically, and work with others in the organization to initiate changes that will create a viable and valuable future for the organization.
Strategic leadership can also be explained as the capability for employing strategies in the management of employees.
Since Amber would like to interview an accountant that she is not familiar with to gain more information about what it is like working as one, it is better for her to send a letter that includes (D) a list of questions that she intends to ask in her interview.
This way, the accountant can know whether she or he can answer the questions that Amber wants the answers too and prepare any necessary information beforehand.
Answer:
Debit Supplies $350, credit Cash $350
Explanation:
The journal entry for the purchase of supplies is shown below:
Office supplies A/c Dr $350
To Cash A/c $350
(Being the office supplies are purchased for cash)
Since the office supplies are purchased for cash which means the supplies are increased and the cash balance is decreased.
That's why we debited the supplies account and credited the cash account.
<span>The current state of the US economy is in growing strength with respects to the former cabinet. Globalization is affecting the US economy. Primarily through technology and social feeds. We are in the information Era. As far as jobs, off shoring in our economy was once always a viable option. Now that we have a president who insists on the "American Made" branding has emboldened some companies to minimize their operations abroad and increase facilities at home. I work on software, and my job requires me to be in a wireless world. It is hard to compete with companies who hire third party IT hosts in other countries because it is simply cheaper. But, I find other means for work.</span>
Answer:
$ 13.167 / unit
Explanation:
Data provided:
Beginning material cost = $ 126,000
Number of units in work in progress = 12,000 units
Material cost assigned = $ 32,000
thus,
the total material cost involved = $ 126,000 + $ 32,000 = $ 158,000
Now,
the material cost per equivalent unit = Total material cost involved / number of units
on substituting the values, we have
the material cost per equivalent unit = $ 158,000 / 12,000
or
= $ 13.167 / unit