Answer:
Homestead exemption of $25,000, which is a standard deduction
Explanation:
Homestead exemption is the regime which is legal in order to protect the home values of the residents from the creditors, property taxes and the situations arise from the death of the spouse.
In this case, Emma, is a widow and only has a fixed income of $11,000 per year, therefore, the exemption of the homestead allows a standard deduction of $25,000.
Answer:
His maximum inventory level would be 180 units
Explanation:
According to the given data we have the following:
daily demand rate , d=1,600/200=8 units;
daily production rate p=80 units;
C0=25 dollar
Cc=2 dollar
Therefore, Qopt=√2*25*1,600/(2(1-8/80))
Qopt=210.82
But here Rolf decide to produce 200 units each time he started production, hence fix Q=200
Therefore, Maximum inventory level=200*(1-8/80)=200*0.9
Maximum inventory level=180 units
His maximum inventory level would be 180 units
Answer:
The total gains from trade are <u>4</u> dishes of pasta and <u>4</u> pizzas an hour.
Explanation:
Before specialization, Mia and Mario each produced 4 dishes of pasta and 4 pizzas per hour. After specialization, Mia is able to produce 12 dishes of pasta, and Mario is able to produce 12 pizzas per hour.
After specialization and trade, the total maximum combined output per hour is 12 dishes of pasta and 12 pizzas. Before specialization, the total maximum combined output per hour was 8 dishes of pasta and 8 pizzas. So the net gain of specialization and trade is 4 dishes of pasta and 4 pizzas per hour.
Answer:
Jaxon Furnishings Company Vs Logging Opportunities in Alaska
Comparison of the benefits of increased wood production to the costs of deforestation:
The company is using the __environmental sustainability___ approach to make this ethical decision.
Explanation:
According to brittanica.com, environmental "sustainability is understood as a form of intergenerational ethics in which the environmental and economic actions taken by present persons do not diminish the opportunities of future persons to enjoy similar levels of wealth, utility, or welfare."
An approach to an ethical decision is sustainable when it considers the long-term benefits and costs associated with the decision, instead of concentrating on the short-term benefits as some business transactions are done. Short-termism selfishly considers the immediate gains from a transaction. It lacks a futuristic appetite for the good of future generations.
Answer:
20%
Explanation:
The internal rate of return is the discount rate that equates the after tax cash flows from an investment to the amount invested.
IRR can be calculated using a financial calculator:
Cash flow for year zero =-302,820
Cash flow each year from year one to seven = 84,000
IRR = 20%
To find the IRR using a financial calacutor:
1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.
2. After inputting all the cash flows, press the IRR button and then press the compute button.
I hope my answer helps you