Answer:
$1, 263. 75
Explanation:
If annual income is $8,425 and the tax rate is 15%,
Annual Tax would be 15% of $8,425
=15/100 x $ 8425
=0.15 x 8, 425
=$1, 263.75
The correct answer is D
<span>Consumer promotions negatively impact the value of the brand
</span>
<span><span> Research has traditionally posited that sales promotions erode <span>brand equity. There is traditionally high propensity between brand loyalty and demand, which is influenced </span></span>by consumer promotions.
</span>
Answer:
Dr Travel Expenses 40,000
Cr Prepaid Expenses 40,000
Explanation:
Friends International
Dr Travel Expenses 40,000
Cr Prepaid Expenses 40,000
Travel Expense for $40,000 was been DEBITED in order to recognize the expense associated with the use of the tickets and cPrepaid Expense for $40,000 was been CREDITED because the company no longer has the right to receive benefits from the prepaid tickets.
Answer: $93,000
Explanation:
Flare Co. manufactures textiles. As such the direct labour should be those directly involved in the Manufacturing of these textiles and all others will be considered Indirect Labour.
Looming refers to the weaving of fabric meaning therefore that it is directly related to the Manufacturing of textiles.
Factory Foremen only supervise the activities of the factory and so are not directly involved and Machine Mechanics ensure that machines are running smoothly and so are not directly involved either.
Indirect labor for 2016 is therefore,
= Factory Foremen + Machine Mechanics
= 54,000+ 39,000
= $93,000
Answer:
$1,275,000
Explanation:
The computation of the contribution margin is shown below:
As we know that
Contribution margin = Sales - variable cost
or
Selling price per unit - variable cost per unit
And, the direct material per unit, direct labor per unit, and the Variable overhead per unit are variable cost
So, if 50,000 units are sold, the contribution margin per unit is
= 50,000 × ($33 - $1.50 - $2.50 - $3.50)
= $1,275,000