Answer:
The journal entry for disposal of equipment will be as follows;
Explanation:
Accumulated Depreciation Dr.$98,000
Cash Dr.$40,000
Loss on disposal (150-98-40) Dr.$12,000
Equipment Cr.$150,000
Answer:
He has to pay the insurance company=$1840.90
Explanation:
Value of his home=$449,000
Insurance company charges $0.41 per $100 of value in his home
Number of $100's in $449,000=449000/100=4490
They charge 0.41 for every $100=4490×0.41= $1840.90
He has to pay the insurance company=$1840.90
Answer:
More than $1500 price per car per month has to be dropped.
Explanation:
Given:
price per car = $20,000
car sale per month = 40
rate of increase in demand = 3
Solution:
Revenue R = Price × Quantity = P * Q
From the above given data
P = 20,000
Q = 40
R = P*Q
dQ/dt = 3
We have to find the rate at which the price is to be dropped before monthly revenue starts to drop.
R = P*Q
dR/dt = (dP/dt)Q + P(dQ/dt)
= (dP/dt) 40 + 20,000*3 < 0
= (dP/dt) 40 < 60,000
= dP/dt < 60000/40
= dP/dt < 1,500
Hence the price has to be dropped more than $1,500 before monthly revenue starts to drop.
She will save about $267.27 ($2160.24 - $1892.97) in interest over the course of a year if she transfers her balance to a credit card with an apr of 10.8%, compounded monthly. This problem can be solved using the compounding interest formula which stated as A = P*(1+i)^n. A is the amount affected by the compounding interest, i is the interest rate, and n is the period of time. You must find the amount using the 24.2% and 10.8% compounding interest and find the difference between them.
In 2013, Toyota changed its organizational structure from the centralized structure to:
- the Global hierarchy,
- the Geographic divisions, and
- the Product-based divisions.
This change was made to adapt the consumer's demand in each of the regional markets all over the world. The most important element of this structure is the speed of handling issues and problems of all Toyota's branches. However, this structure also has a weakness which is the decreasing of headquarter's control over the global organization.