Answer:
Bond Price = $149.1136446 million rounded off to $149.11
Explanation:
To calculate the price of the bond today, we will use the formula for the price of the bond. We assume that the interest rate provided is stated in annual terms. As the bond is a semi annual bond, the coupon payment, number of periods and semi annual YTM will be,
Coupon Payment (C) = 180 million * 0.08 * 6/12 = 7.2 million
Total periods (n) = 20 * 2 = 40
r or YTM = 0.1 * 6/12 = 0.05 or 5%
The formula to calculate the price of the bonds today is attached.
Bond Price = 7.2 * [( 1 - (1+0.05)^-40) / 0.05] + 180 / (1+0.05)^40
Bond Price = $149.1136446 million rounded off to $149.11
Answer:
$1.49 per share
Explanation:
The calculation of diluted earnings per share is given below:-
Diluted shares outstanding= $200,000 + 12,000 × ($36 - $30) ÷ 36
= $200,000 + 12,000 × 6 ÷ 36
= $200,000 + 2,000
= $202,000
Diluted earnings per share = Net income ÷ Diluted shares outstanding
= $300,000 ÷ $202,000
= $1.49 per share
Therefore for computing the diluted earnings per share we simply divide the net income by diluted shares outstanding.
Answer:
The standard deviation of 75 dollars
Explanation:
Standard deviation, S.D.= 75 dollars; Mean, M= 225 dollars; Mean deviation, D= ?
S.D. = √ D² - M
∴ 75 = √ D² - 225
D² = 75² - 225 = 5625 + 225 = 5950
∴ D = √5950 = 24.4 dollars
From the above, it shows that, the standard deviation of 75 dollars contains the middle 95 percent of hourly sales.
Answer:
A)The student beneficiary will use the money to pay for high school expenses.
Explanation:
A Coverdell Education Savings Account can be used for elementary, secondary, or higher education expenses (college). The money can be used to pay for public, private, or religious schools. On the other hand, 529 plans can only be used to pay for higher education expenses (college).
The maximum contribution to a Coverdell Education Savings Account is $2,000 per year per child and the contribution is not tax deductible. But when the distributions are taken to pay for the child's qualified education expenses, then they are not taxed.
Answer:
Pharaoh will reduce its cash balance by $1,130
None of the answer options was correct, maybe something was missing in the question like notes collected or other NSF checks.
Explanation:
Pharaoh Company's bank reconciliation:
balance per bank account $23,700
- outstanding checks ($4,800)
+ deposits in transit $7,750
<u>- NSF checks ($500) </u>
total $26,150
<u>- cash balance per books ($27,280)</u>
difference ($1,130)
In order to reconcile the bank account, we do not consider any bank service fees because they are already included in the bank balance. What we must consider are the NSF checks that we deposited and thought were good checks, but instead they bounced.