answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
2 years ago
7

Two alternative projects are under consideration: Project A Project B Revenues: $360,000 - 280,000 Variable costs: 210,000 - 180

,000 Fixed costs: 90,000 - 90,000 Which of the following is (are) relevant in choosing between the projects?a. Revenues.
b. Variable costs.
c. Fixed costs.
d. Both a and b.
Business
1 answer:
jok3333 [9.3K]2 years ago
3 0

Answer:

D) Both a and b.

  • a. Revenues.
  • b. Variable costs.

Explanation:

                                         Project A                    Project B

Revenues:                        $360,000                  $280,000

Variable costs:                 $210,000                    $180,000

Fixed costs:                       $90,000                     $90,000

When you are choosing a project, all the information the information is relevant since you must determine the cash flows. In this case, since both projects have the same fixed costs, then they are not as important when determining which project is more profitable.

We are not told how much does depreciation represent from the fixed costs, but cash flows are calculated by:

net cash flow = [(revenues - variable costs - fixed costs) x (1 - tax rate)] + depreciation

You might be interested in
Microsoft and a smaller rival often have to select from one of two competing technologies, A and B. The rival always prefers to
Mrrafil [7]

Answer:

True

Explanation:

Microsoft matrix along with his rivals. There are two ways to use the technology. Microsoft and its rival can move simultaneously. The equilibrium strategy can be determined y pay off matrix. The both companies use pure strategy. The criteria for pure strategy is max-min and min-max. The max-min strategy means select least case from all the best cases and min-max is selecting the best case from all the least cases.

4 0
1 year ago
For product W, a firm has an annual holding cost percentage of 20%, an ordering cost of $110 per order, and annual demand of 15,
Rudiy27

Answer:

812.40 units

Explanation:

Given that,

Annual holding cost percentage = 20%

Ordering cost = $110 per order

Annual demand = 15,000 units

Units Ordered - Price Per Unit

1-250 - $30.00

251-500 - $28.00

501-750 - $26.00

751 and up - $25.00

Optimal order quantity:

= \sqrt{\frac{2\times Annual\ demand\times Cost\ per\ order}{Holding\ cost} }

= \sqrt{\frac{2\times 15,000\times 110}{25\times0.2} }

= \sqrt{\frac{3,300,000}{5} }

= 812.40

Therefore, the optimal order quantity is 812.40 units.

3 0
1 year ago
As the average hourly wage increases from $22 per hour to $28 per hour, the quantity demanded of Americano coffees increases fro
KIM [24]

Answer:income elasticity of demand for Americano coffees = 0.55

Explanation:

Income Elasticitity of demand = percentage change in quantity demanded / Percentage change in income

which can easily be calculated using

Income Elasticitity of demand =(New quantity  demanded - old quantity demanded/ old quantity)/(New Income - Old income /old income.

new income = $28

old income=$22

new quantity= 3450

old quantity=3000

Bringing down our formulae

Income Elasticitity of demand =(New quantitry  demanded - old quantity demanded/ old quantity)/(New Income - Old income /old income.

= {(3450-3000) /3000} /{(28-22)/22} =(450/3000) /(6/22) = 0.15/0.2727=0.55

income elasticity of demand for Americano coffees = 0.55

Here , we can see that we have a positive income elasticity of demand therefore Americano coffees is a normal good as an increase in income will lead to a rise in demand.  Also, the income elasticity of demand for this commodity is less than 1, therefore it is also a necessity good.

6 0
2 years ago
Which best compares and contrasts Business Financial Management and Insurance Services?
zheka24 [161]
B would be the correct answer i believe 
4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Causwell Company began 2018 with 11,000 units of inventory on hand. The cost of each unit was $4.00. During 2018 an additional 3
Kaylis [27]

Answer and Explanation:

For computing the cost of goods sold under two method first we have to determine the cost per unit which is shown below:

The average cost per unit is

= $108,750 ÷ 25,000 units

= $4.35

Now the cost per unit is

Total cost (11,000 units + 35,000 units) × $4.35   $200,100

Beginning units (11,000 units × $4) $44,000

The Remaining cost for 35000 units ($200,100 - $44,000)  $156,100

Divide by  Purchase cost per unit of 35000 units   $4.46

Now the cost of goods sold are as follows

1. Under the FIFO method

Beginning        11,000 × $4.00  $44,000  

Purchased        14,000 × $4.46  $62,440  

Total         25,000           $1,06,440

2. Under the LIFO method

Purchased        25,000 × $4.46  $1,11,500

4 0
2 years ago
Other questions:
  • When evaluating a Website, which of the following statements might indicate the site is based on the author’s opinion instead of
    12·2 answers
  • Harry receives an invoice from one of its European suppliers for antiques. The amount of the invoice is $40,000 with terms of 3/
    14·1 answer
  • The freebird turbocharger is being recalled. all customers who submitted warranty cards can have their installed turbochargers s
    10·1 answer
  • Sunland Company had $186,200 of net income in 2019 when the selling price per unit was $150, the variable costs per unit were $9
    15·1 answer
  • Your automatic payment option pays bills of $23.17, $55.67, $2,345.15, $575.25 and $1.15. How much was the mean payment?
    9·1 answer
  • Petra is paying her ten employees for 40 hours a week 52 weeks each year. In 2007 Petra spent___ on wages for her employees each
    8·2 answers
  • You are exploring a career in nursing in the state of MA. The average hourly wage for a RN is $33.37. You are planning to work 4
    13·1 answer
  • For a Marketing course: What skills from this course would you use to create a three-paragraph promotional tool that explains th
    5·1 answer
  • On April 1, Griffith Publishing Company received $24,480 from Santa Fe, Inc. for 36-month subscriptions to several different mag
    9·1 answer
  • Classify each of the following costs as relevant or irrelevant to the decision at hand and briefly explain your reason. a. The p
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!