Answer:
D. 14.25
Explanation:
Data provided as per the question below:-
Marginal Propensity to Save = $87.00
Earnings per share = $6.10
The computation of price earning ratio is shown below-
Price earning ratio = Marginal Propensity to Save ÷ Earnings per share
= $87.00 ÷ $6.10
= 14.25
Therefore for computing, the we simply applied the above formula.
Answer:
$3,997
Explanation:
As we know that
Total profit = Total revenue - total cost
where,
Total revenue = Output sells for × quantity sold
= $20 × 499 units
= $9,980
And, the total cost is
= Total cost at 500 units - marginal cost of the 500th unit
= 500 units × $12 - $17
= $6,000 - $17
= $5,983
So, the total profit is
= $9,980 - $5,983
= $3,997
Answer: $0
Explanation:
Forward contracts get their value from the cost and on December 1, there was no cost to Curtis as he Curtis had just signed the contract.
This means that the amount that should be recorded for the Forward Contract should be $0. Even though the contract is valued at $0, it will still need to be credited against the amount to be received to at least recognize that a forward contract was entered into.
Answer:
Nashville's residual income = Net profit - Imputed cost of capital
= $3,600,000 - 12% x $9,500,000
= $3,600,000 - $1,140,000
= $2,460,000
Explanation:
Residual income is equal to net income minus imputed cost of capital. Imputed cost of capital is the product of interest rate and capital invested.
Answer:
50% share.
Explanation:
Given:
There are only three firms in a market.
The largest firm has sales of $500 million.
The second-largest has sales of $300 million.
The smallest has sales of $200 million.
Question asked:
The market share of the largest firm is ?
Solution:
As we know:

Total sales of the largest company = $500 million.
Total sales of the market = Sales of largest firm + Sales of second largest firm+ Sales of smallest firm
Total sales of the market = $500 million + $300 million + $200 million
= $1000 million


Therefore, the market share of the largest firm is 50%.