Answer:
Total investment = 2,400+10,000+3,600=16,000
Expected return on Portfolio= 2,400/16,000*6=0.9%+
10,000/16,000*7.5=4.6875% +
3,600/16,000*12.6=2.835%
Expected return on portfolio= 8.4225%
Explanation:
Natalie wants to make a 25% profit on a $70000 sale. That would be:
(125 ÷ 100) × 70000 = $87500.
Natalie wants to make $87500. But the agent would charge a 6% for the sale, Natalie will add a 6% to the $87500, that would be:
(106 ÷ 100) * 87500 = $92750.
On this $92750, there's a closing cost of $1200,
Add $92750 + $1200 = $93950.
$93950 to the nearest hundred will be $94000.
Natalie should make the final sale price $94000 in order to make a profit of %25.
Answer and Explanation:
The computation of the depreciation expense and book value at the end of 2016 is shown below:
But before that first determine the cost of the asset which is
Cost of the asset is
= Purchase price + rear hydraulic lift + sales tax
= $62,000 + $8,000 + $3,000
= $73,000
Now the depreciation expense is
= ($73,000 - $8,000) ÷ (10 years)
= $6,500
ANd, the book value is
= $73,000 - $6,500 × 2
= $60,000
Cash is the real money that we have while cash equivalents are instruments that can be turn to cash quickly. They are very liquid.
Treasury bills are cash equivalents. They are very liquid and can be converted into cash quickly. They are instruments in the money market.
Going by this above explanation, the Cash and Cash Equivalents that will be reported on the balance sheet are:
Cash --------------------------------------- $1,900
Treasury bills purchased--------------$500
Total-------------------------------------------<u>$2,400</u>
<u></u>
$2,400 will be reported as Cash and Cash Equivalents on the balance sheet.
When considering <span>customer satisfaction, the relationship between consumers expectations and the product's perceived performance is important.</span><span />