Answer:
Explanation:
Given:
Today:
Number of printers = 6
Work duration = 12 hours
Tomorrow:
Work duration = 8 hours
At the same rate of printing,
If 6 printer were used to print newspapers for 12 hours.
Only 1 printer will work for 12 × 6 hours at the same rate
But is the printers were 8, (12 × 6)/8
= 9 printers.
Initial number of printers = 6 printers
Additional printers to be purchased = 9 - 6
= 3 printers
Answer:
The Yield to Maturity of the Bond (YTM) is 113.86 %
Explanation:
The Yield to Maturity of the Bond (YTM) can be determined using a Financial Calculator as follows :
Pv = -$98.613
Fv = $2,000
p/yr = 2
n = 18 × 2
Pmt = ($2,000 × 6.60%) ÷ 2 = $66
r = ?
Using a Financial Calculator r is 113.86 %.
Answer:
The entries are as follows
To record estimated returns on Sales
Debit: Sales Refund Payable Account $131,400
Credit: Accounts Receivables $131,400
To record estimated Cost of Sales returns
Debit: Inventory Returns Estimated Account $77,700
Credit: Inventory on Sales on Returns $77,700
Explanation:
To derive the figure for Sales Refund payable for the year
6% of $2,190,000
=
= $131,400
To derive the figure for Inventory cost on Sales Refund payable for the year
6% of $1,295,000
=
= $77,700
<span>When buyers purchase stock at a certain price, and it falls, and then rises back up to its original purchased price, this is called the weak- form EMH. The weak form EMH states that market and securities are random in nature and are not influenced by past events in stock levels.</span>
I believe the least likely result is <span>The Securities and Exchange Commission could fine Bob..
</span>When Bob is working for someone, the owner of the establishment is the one that most likely to receive fine from the Securities and Exchange Comission since it would be very likely that Bob's just following his leader's order.