Answer:
$204,080
Explanation:
The computation of operating cost is shown below:-
operating cost if occupy 55%
Cost on (800 × 90%)
= 720 units is $220,040
Cost on (800 × 80%)
= 640 Units is $215,480
Variable cost per unit = Changes in total cost ÷ High activity-Low activity
= ($220,040 - $$215,480) ÷ (720 - 640)
= 4,560 ÷ 80
= 57 per unit
Fixed cost = Total cost - Variable cost
= $220,040 - (720 × 57)
= $179,000
Cost equation:
Total cost = Fixed cost + Variable cost per unit
Y = $179,000 + 57X
Y = $1790,00 + (57 × 440)
Y = $204,080
Answer:
First mover advantage
Explanation:
First mover advantage refers to the advantage gained by an organization by simply being the first initial significant occupant of the market segment. By being the first to enter that particular market, the organization gains insurmountable market position. In some cases, the product of the first mover becomes the standard for both competitors and consumers. In this case, Sony has first mover advantage hence the edge they have over other companies seeing they were the pioneers.
Answer:
standard deviation = 15.21%
so correct option is B. 15.21%
Explanation:
given data
expected return US = 18%
standard deviation of return US = 15%
expected return canadian = 13%
standard deviation of return canadian = 20%
covariance of returns = 1.5 %
to find out
standard deviation of return
solution
standard deviation is find here as given formula that is
standard deviation =
................1
here w1 is amount invested in US stock and w2 is investment in canada and σ1 is Standard deviation return of US and σ2 is Standard deviation return of canada
put here value in equation 1 we get
standard deviation = 
solve it we get
standard deviation = 0.1520690
standard deviation = 15.21%
so correct option is B. 15.21%
Answer:
As the Company has received a Cheque of $10,000,000 for payment in full. The Company though have not started the production it can consider such amount and cancel the contract and being a misc Income in its profit and loss account.
Though the product is being sold to an university and such organisation work on No profit no loss situation hence it can consider manufacturing 10 units and selling such units to the university at least the university also does not incur a loss of such a huge amount.