Answer:
B) a local cable company
Explanation:
A local cable company provides communication services using underground cables. Service offed by a cable company includes televisions, internet connectivity, and telephone services. Such a company needs communication equipment to facilitate signal and message transmission.
Damien repairs communication equipment. He probably works for a local cable company.
Answer:
The correct option is B,demand-based
Explanation:
Demand-based is the pricing strategy of hiking prices at busy at peak periods and charging modest prices at off-peak periods.
The reason for charging higher prices at peak periods the traffic at that time stretches the resources of the business,hence a little extra price is added as contribution towards maintenance of existing facilities and possible upgrade in the near future.
This approach is also known with telecommunication firms such as Vodafone and MTN.
Answer:
a. $125 U
Explanation:
The computation of the spending variance is shown below:
= Flexible cost - actual cost
where,
Flexible cost = 2,500 manicures × $0.75 = $1,875
And, the actual cost is $2,000
Now put these values to the above formula
So, the value would equal to
= $1,875 - $2,000
= $125 U
It shows a difference between the actual cost and the flexible cost. Since the flexible cost is less than the actual cost so, it is unfavorable otherwise it would be favorable
Answer:
3. one case of 24 sodas @ $ 18.50
Explanation:
The question requires that the hosts need to have enough to have two sodas each. The number of guests being 10, the requirement is to have 20 sodas.
Now comparing the various pack sizes available:
1. 20 sodas $ 1.50 per bottle, Total cost $ 30, per serving cost $1.50
2. 4 6 packs @ $ 5 each. Total cost $20, Per serving cost $0.83
3. 24 soda case @ $18.5. Total cost $ 18.50, Per Serving costs $ 0.77
4, 2 x 24 soda cases @ 18.50. Total Cost $ 37.00 Per serving costs $ 0.77
The per serving costs are the same in 3 & 4 above, however, since the requirement is to have 20 sodas and the overall costs as well as the per serving costs is the best in option 3, this is the preferred option.