The correct answer is 11 1/3. Hope this helps.<span>
The mixed number would be 11 1/3. This is because 3 goes into 34 11 times. 3 multiplied by 11 would equal 33. You have 1/3 left over after , so you get 1/3.</span>
Answer:
$5,500
Explanation:
The computation of the cash required is shown below:
= Loan amount on property × remaining percentage - additional deposit
= $80,000 × 10% - $2,500
= $8,000 - $2,500
= $5,500
The remaining percentage would be
= Percentage - given percentage
= 100% - 90%
= 10%
The difference which comes is the cash requirement after considering the loan amount and the additional deposit
Answer:
she could earn a total of $71,000 instead of attending graduate school.
Explanation:
economic costs = accounting costs + opportunity costs
Jane's accounting costs = $100,000 in tuition + $20,000 room and board + $2,000 books
Jane's opportunity costs = unearned wages - $18,000 room and board (already included in accounting costs)
if Jane's economic cost = $175,000, then her unearned wages would equal:
$175,000 = $122,000 + unearned wages - $18,000
$175,000 = $104,000 + unearned wages
$71,000 = unearned wages
The answer to this question is $250,000. It is because in the rules of the FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) they follow a standard insurance amount of $250,000 that is why I have come up with that answer. FDIC also caters to money market deposit accounts and certificate of deposit.
Answer:
If the sales target is $6, the consumer must buy one pair's cheap sandal because it gets a maximum value of 20 per $spent.
Explanation:
The computation of maximize utility is shown below:-
Bananas Pizza Cheap Sandals
Units MU MU/Price MU MU/Price MU MU/Price
1 19 19 48 16 120 20
2 15 15 33 11 30 5
3 5 5 3 1 6 1
If the sales target is $6, the consumer must buy one pair's cheap sandal because it gets a maximum value of 20 per $spent.