Answer:
Option (C) is correct.
Explanation:
The dollar profit/loss and holding period return is computed as follows:
Dollar profit/loss will be:
= Stock sold one year later - Purchasing price of stock + Dividend paid
= $51.38 - $47.50 + $0.72
= $4.60
Holding period return will be:
= (Stock sold one year later - Purchasing cost of stock + Dividend paid
) ÷ Purchasing price of stock
= ($ 51.38 - $ 47.50 + 0.72) ÷ $47.50
= 9.68% Approximately
So, the correct answer is option C i.e. $4.60 ; 9.68%
Answer:
C. Businesses create goods for product markets to sell.
Explanation:
Answer:
The country has closed economy; it means there is no other trading relation with, outside countries. Export imports do not affect the economy of the country, and here is no government interference as mentioned in the question. This is a self sufficient country, its demand fulfilled from inside of the country. So its aggregate price levels and interest rate are fixed. MPC or the marginal propensity to consume indicates whether there is an increase in disposable income or increase in consumption. Here consumption increases equal to the increase in the income.
MPC = ΔC /ΔY which is constant here.
The increase in income in this country is mostly permanent and increases in a fix period of time and proportionately.
C= 200 +0.75 YD (YD is disposable income), Y=75, GDP =$900
The economy achieves it’s equilibrium level when supplies meets demand or the GDP is equals to it’s total expenditure. MPC is a fraction between 0 and 1 , MPC means a change in consumption brings the change in YD . here the MPC is equals to MPS which means the change in saving bring by the change in disposable income. All income here saved or consumed. So the change in income equals to the change in consumption or saving.
MPC+ MPS = 1
So the average propensity to consume is proportionate to income which is spend on consumption. APC= C/ YD. And the average proportionate to save is equals to income saved APS= S/YD . so here APC +APS = 1. The increase in production or price leads to the increase in the total value of output, that is the equilibrium condition.
Explanation:
Answer:
A. cost-plus regulation
Explanation:
When a local regulator calculates the average cost of production for the public water utility or any other service and allow an adjustment for the normal rate of profit the firm should expect to earn, and then set the price that consumers can be charged accordingly, this is known as cost-plus regulation.
It is usually carried out by the government.
Answer:
40 days.
Explanation:
In the absence of the information about opening receivables, the closing figure is assumed to be the average accounts receivables,
Hence,
Debtors Turnover Ratio for Reagan:
= Sales ÷ Average Accounts Receivables
= $608,000 ÷ $73,922
= 8.22 times
Assuming that the number of days in a year as 365,
the firm's days sales uncollected for the year works out to:
= 365 days ÷ Debtors Turnover Ratio
= 365 ÷ 8.22
= 40.40 or 40 days.